Iran pokaże nową rakietę balistyczną. Wkrótce ruszy masowa produkcja

Iran pokazuje swoją tajną bazę rakietową
Iran pokazuje swoją tajną bazę rakietową
IRINN
IRINNIran intensywnie rozwija swój program rakietowy

Iran przedstawi w tym roku bardziej zaawansowaną wersję pocisku rakietowego średniego zasięgu Emad - poinformowało Ministerstwo Obrony Iranu. Program ten wywołał krytykę ze strony Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz amerykańskie sankcje.

Minister Husejn Dehkan oznajmił, że jego kraj zaprezentuje "kolejną generację pocisku Emad z ulepszoną precyzją w kolejnym roku" irańskim, który rozpoczyna się od 20 marca.

Dodał, że pocisk Emad nie "jest naruszeniem porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego czy jakiejkolwiek rezolucji ONZ, ponieważ nigdy nie zostanie wyposażony w głowicę nuklearną".

Według ministra masowa produkcja rozpocznie się w najbliższej przyszłości.

Drugi test nowego pocisku

Iran po raz pierwszy testował nowy rakietowy pocisk balistyczny Emad w październiku ubiegłego roku. Władze w Teheranie zwracały uwagę, że nowy pocisk charakteryzuje się dużą celnością.

Głębokie zaniepokojenie wystrzeleniem pocisku wyraziły Stany Zjednoczone. Jak podkreślono, oznacza to złamanie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ z czerwca 2010 roku zakazującej Iranowi prób rakietowych pocisków balistycznych. Według Waszyngtonu pocisk Emad może być wyposażony w głowicę nuklearną.

Dehkan w środę nazwał takie zarzuty "domniemaniem".

Iran wzmacnia obronę

Iran w ciągu dwóch najbliższych miesięcy rozpocznie także odbieranie systemu rakiet przeciwlotniczych S-300 produkcji rosyjskiej - wskazał irański minister.

Moskwa i Teheran zawarły kontrakt na dostawę systemów S-300 w 2007 roku. Realizacja została zawieszona w związku z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ, wprowadzającą sankcje przeciwko Teheranowi, w tym zakaz dostarczania mu nowoczesnego uzbrojenia. W odpowiedzi Iran złożył wniosek o międzynarodowy arbitraż przeciwko Rosji.

W ubiegłym miesiącu Waszyngton nałożył nowe sankcje na osoby indywidualne i firmy w Iranie, powiązane z programem rakietowym.

Autor: mm//tka / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 4.0) | Mohammad Agah

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty: