"Jesteśmy skrajnie zaniepokojeni oświadczeniem Iranu"

Irański pogram kosmiczny został objęty sankcjami
Irański pogram kosmiczny został objęty sankcjami
Źródło: tvn24

Prezydent Francji Emmanuel Macron uznał w niedzielę za złamanie zobowiązań porozumienia nuklearnego decyzję władz Iranu o rozpoczęciu wzbogacania uranu powyżej limitu z tego układu - przekazał Reutersowi urzędnik z Pałacu Elizejskiego. Także Londyn i Berlin w niedzielę wezwały Teheran do zakończenia działań podważających zobowiązania wynikające z porozumienia nuklearnego

To, że Iran rozpoczyna wzbogacanie uranu powyżej poziomu ustalonego w układzie nuklearnym ogłosił w niedzielę rzecznik rządu w Teheranie Ali Rabiei.Wiceszef MSZ Iranu Abbas Arakczi tłumaczył, iż jego kraj podjął takie działania, bo pozostali członkowie umowy nie pomogli Teheranowi w sprzedaży ropy. Ostrzegł, że jeśli taka sytuacja się utrzyma, to co 60 dni Iran będzie dalej ograniczał swoje zobowiązania wynikające z tego porozumienia.

Decyzja Teheranu spotkała się z odpowiedzią państw europejskich, będących stroną porozumienia nuklearnego z Iranem - Francji, Niemiec oraz Wielkiej Brytanii.

Wzbogacanie uranu
Wzbogacanie uranu
Źródło: PAP/Reuters

"Głębokie zaniepokojenie" losem porozumienia

W rozmowie telefonicznej ze swym irańskim odpowiednikiem Hasanem Rowhanim francuski przywódca Emmanuel Macrone wyraził "głębokie zaniepokojenie" losem porozumienia nuklearnego z Iranem i zapowiedział, że podejmie próbę wznowienia dialogu mocarstw zachodnich z Teheranem.

Stwierdził, że "zbada możliwości wznowienia do 15 lipca dialogu wszystkich stron" w tej sprawie oraz deeskalacji napięć związanych z irańskim programem nuklearnym.

"Jesteśmy skrajnie zaniepokojeni"

- Iran złamał warunki porozumienia JCPoA (wspólny kompleksowy plan działania dotyczący porozumienia nuklearnego z Iranem zawartego w roku 2015 - red.) - oświadczył rzecznik brytyjskiego resortu spraw zagranicznych. Dodał, że Londyn pozostaje "w pełni zaangażowany w to porozumienie".- Jesteśmy skrajnie zaniepokojeni oświadczeniem Iranu o rozpoczęciu wzbogacaniu uranu powyżej limitu 3,67 procent - przekazał z kolei rzecznik niemieckiego ministerstwa spraw zagranicznych.Podkreślił, że Niemcy są w kontakcie z innymi europejskimi sygnatariuszami układu - Wielką Brytanią i Francją - by podjąć decyzję w sprawie następnych kroków.

Zarówno MSZ Wielkiej Brytanii, jak i MSZ Niemiec zaapelowały do Iranu o "zakończenie i cofnięcie wszelkich działań niezgodnych z zobowiązaniami (wynikającymi z porozumienia - red.)".

Bruksela apeluje do Teheranu

Głos krytyki w stronę Teheranu słychać było także z Brukseli. "Jesteśmy głęboko zaniepokojeni oświadczeniem Iranu o rozpoczęciu wzbogacania uranu powyżej limitu 3,67 procent" - podkreśliła rzeczniczka Komisji Europejskiej Maja Kocijanczicz.

"Stanowczo wzywamy Iran do zaprzestania i wycofania wszystkich działań niezgodnych z jego zobowiązaniami (...) Jesteśmy w kontakcie z innymi uczestnikami JCPoA w sprawie następnych kroków wynikających z zasad JCPoA, w tym (obrad - red.) komisji wspólnej" - wskazała.

Porozumienie pod znakiem zapytania

W poniedziałek szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif poinformował, że irańskie zapasy nisko wzbogaconego uranu przekroczyły limit 300 kg ustalony w porozumieniu światowych mocarstw (USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy) z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego.

Prezydent Donald Trump wycofał USA w 2018 roku z paktu nuklearnego z Iranem, jednak pozostałe mocarstwa, które sygnowały te umowę, chcą ją utrzymać w mocy. Jest to bardzo trudne, bo Waszyngton nałożył sankcje na Iran i grozi takimi retorsjami wszystkim krajom i podmiotom, które tych ograniczeń nie będą respektować.

Irański program nuklearny
Irański program nuklearny
Źródło: PAP

Autor: momo//kg / Źródło: PAP

Czytaj także: