W wieku 70 lat w Teheranie zmarł po ciężkiej chorobie ajatollah Mahmud Haszemi Szahrudi, były zwierzchnik władz sądowniczych i bliski współpracownik Najwyższego Przywódcy Islamskiej Republiki Iranu, Alego Chameneia - poinformowały irańskie media.
Al Chamenei złożył kondolencje rodzinie Szahrudiego. Jak napisał w oświadczeniu opublikowanym na jego oficjalnej stronie, wiadomość o śmierci ajatollaha przyjął "z bólem i smutkiem". "Ta rozdzierająca serce strata, po około roku walki z ciężką i bolesną chorobą, zasmuciła wszystkich tych, którzy byli świadomi jego mądrości i wiedzy, oraz jego cennej posługi dla islamskiego establishmentu" - napisał przywódca Iranu.
Prawdopodobny następca Chameneia
Szahrudi był uważany za prawdopodobnego następcę 79-letniego obecnie, Alego Chemeneia - Najwyższego Przywódcy Islamskiej Republiki. Spekulacje dotyczące tej sukcesji ujrzały światło dzienne w 2014 roku, gdy Chamenei przechodził poważną operację. Stan zdrowia od tamtego momentu ajatollaha poprawił się.
Od rewolucji islamskiej z 1979 roku Iran miał tylko dwóch duchowo-politycznych przywódców. Pierwszym był ajatollah Ruhollah Chomeini (1979-1989), drugim jest Chamenei. Wybierani byli oni przez zgromadzenie, w skład którego wchodzili wysocy rangą duchowni. Duży wpływ na decyzje tego gremium ma Gwardia Rewolucyjna.
Oskarżany o "zbrodnie przeciwko ludzkości"
W styczniu tego roku stan zdrowia Szahrudiego pogorszył się. Zmuszony był udać się do Niemiec, gdzie poddał się dłuższemu leczeniu.
Jego wizyta w Europie wywołała protesty obrońców praw człowieka, którzy oskarżali go o podpisywanie licznych wyroków śmierci na przeciwników irańskiej rewolucji islamskiej i "zbrodnie przeciw ludzkości".
Agencja Reutera przypomina w tym kontekście, że choć zatwierdzanie (i zawieszanie) wykonania wyroków śmierci wchodziło w jego kompetencje od 1999 roku, gdy objął resort sprawiedliwości, aż do odwołania w 2009 roku, Szahrudi był także inicjatorem pewnych reform. Dzięki jego zabiegom w Iranie zniesiono karę śmierci przez ukamienowanie.
Ajatollah uważał, że psuło to zewnętrzny obraz kraju w mediach zagranicznych. Organizacje humanitarne utrzymują jednak, że mimo wydanego w 2002 r. dekretu zakazującego takich praktyk, kamienowanie ludzi ma wciąż miejsce, choć odbywa się bez udziału mediów.
Irański rewolucjonista z Iraku
Szahrudi urodził się z irańskich rodziców w Iraku w 1939 roku w Nadżefie. Był więziony i represjonowany przez reżim Saddama Husajna. W 1979 roku udał się do Iranu, gdzie włączył się w wir rewolucji. Jego pochodzenie nie gwarantowało zaufania irańskich duchownych szyickich, ale ostatecznie, nie przeszkodziło mu w zajmowaniu wysokich stanowisk. Od 1999 roku był szefem wymiaru sprawiedliwości. W 2017 roku został mianowany przez ajatollaha Chemeneia na stanowisko przewodniczącego rady koncyliacyjnej, zajmującej się rozwiązywaniem sporów na linii parlament - Rada Strażników Rewolucji.
Reuters zaznacza, że Szahrudi od pewnego czasu starał się być obecny i zauważany w swym rodzimym Iraku, gdzie pozycjonował się jako ewentualny następca najwyższego przywódcy religijnego irackich szyitów Alego Sistaniego. Choroba i śmierć duchownego położyła kres tym planom.
Autor: momo/adso / Źródło: khamenei.ir, PAP
Źródło zdjęcia głównego: khamenei.ir