"Śmierć Islamskiej Republice" na antenie irańskiej telewizji. Hakerzy zakłócili transmisję państwowych obchodów

Źródło:
PAP

W Iranie obchodzono w sobotę 44. rocznicę wybuchu rewolucji islamskiej. W trakcie oficjalnych uroczystości hakerzy przerwali internetową transmisję prowadzoną przez telewizję państwową, wykrzykując "śmierć Chameneiowi, śmierć Islamskiej Republice!" - donosi agencja Reutera.

Jak relacjonuje Reuters, na ekranie pojawiło się logo grupy hakerów, sprzeciwiających się rządowi irańskiemu o nazwie Edalate Ali (pers. sprawiedliwość Alego), znanej m.in. z przerywania programów telewizyjnych.

Stało się to w czasie transmisji obchodów rocznicy rewolucji islamskiej z 1979 roku, w wyniku której obalono szacha Rezę Pahlawiego, a przywódca religijnej opozycji ajatollah Ruhollah Chomeini objął wówczas faktyczną władzę w Iranie 11 lutego 1979 roku.

Amnestia dla tysięcy więźniów

W sobotę z okazji rocznicy rewolucji islamskiej najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei ułaskawił według oficjalnych mediów "dziesiątki tysięcy" więźniów, w tym wielu aresztowanych w antyrządowych protestach

Według agencji informacyjnej HRANA około 20 tys. osób zostało aresztowanych w związku z antyrządowymi protestami wywołanymi we wrześniu śmiercią młodej Kurdyjki Mahsy Amini, aresztowanej przez policję moralności. Po zatrzymaniu z powodu "nieodpowiedniego nakrycia głowy" kobieta w niejasnych okolicznościach zapadła w śpiączkę i zmarła w szpitalu. Siły bezpieczeństwa gwałtownie tłumiły protesty i w rezultacie zginęło według HRANA 528 demonstrantów, w tym 71 nieletnich.

Raisi: wróg chce nam odebrać niepodległość

Prezydent Ebrahim Raisi, przemawiając na placu Azadi w Teheranie, zaapelował do "oszukanej młodzieży" o skruchę, by najwyższy przywódca Iranu mógł ich ułaskawić.

- Ludzie zdali sobie sprawę, że problemem wroga nie są kobiety, życie ani wolność – przekonywał Raisi w przemówieniu transmitowanym z placu Azadi w Teheranie, odnosząc się do głównego hasła protestujących ("kobiety, życie, wolność"). - Chcą nam odebrać raczej niepodległość – oświadczył. Jego przemówienie było często przerywane tradycyjnie skandowanymi hasłami "śmierć Ameryce" i "śmierć Izraelowi".

Raisi oskarżył również "wrogów" o propagowanie "najgorszego rodzaju wulgaryzmów, jakim jest homoseksualizm".

W przeddzień rocznicy w piątek wieczorem państwowe media pokazały fajerwerki. Na filmach zamieszczonych w mediach społecznościowych można było usłyszeć, że wśród okrzyków poparcia pojawiły się też hasła "śmierć dyktatorowi!" i "śmierć Republice Islamskiej!".

W Teheranie w ramach sobotnich obchodów zaprezentowano m.in. pociski antybalistyczne krajowej produkcji, drona oraz krążownik zwalczający okręty podwodne.

Autorka/Autor:momo

Źródło: PAP