TVN24 | Świat

Bomba przy bramie katedry. Nie żyje dwóch zamachowców, kilkanaście osób jest rannych

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
momo,
akr
Źródło:
Reuters, PAP, CNN

W Niedzielę Palmową przed katolicką katedrą w indonezyjskim mieście Makasar wybuchła bomba. Jak podaje lokalna policja, atak przeprowadziły dwie osoby. Obaj zamachowcy zginęli. W wyniku eksplozji rannych zostało 19 osób.

Do ataku doszło w Niedzielę Palmową, rozpoczynającą Wielki Tydzień w kościele katolickim, w mieście Makasar na wyspie Celebes. Wierni znajdowali się w świątyni w momencie wybuchu - powiedział Reuterowi rzecznik indonezyjskiej policji Argo Yuwono.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Szef narodowej policji Listyo Sigit Prabowo przekazał, że według najnowszych danych w wyniku eksplozji 19 osób zostało rannych. Wśród nich byli ochroniarze i wierni. Dodał, że w zdarzeniu zginęli dwaj napastnicy.

Zamachowcy chcieli wjechać do kościoła na motocyklach

Ksiądz Wilhelmus Tulak, który odprawiał mszę, gdy bomba eksplodowała około godziny 10.30 czasu lokalnego, powiedział dziennikarzom, że głośny huk nastąpił tuż po zakończeniu nabożeństwa.

Duchowny powiedział, że ochrona kościoła zauważyła dwóch motocyklistów, którzy chcieli wjechać na teren świątyni. Jeden z nich zdetonował ładunki wybuchowe i zginął w pobliżu bramy po konfrontacji ze strażnikami. Ksiądz przekazał, że atak nie spowodował żadnych ofiar wśród wiernych.

Burmistrz miasta Danny Pomanto ocenił, że zamach mógłby być znacznie bardziej tragiczny w skutkach, gdyby do eksplozji doszło przy głównej bramie kościoła, a nie - jak miało to miejsce - przy bocznym wejściu. 

"Okrucieństwo", którego "nie usprawiedliwia żadna religia"

"Niezależnie od motywu, tego czynu nie usprawiedliwia żadna religia" - napisał w swoim oświadczeniu indonezyjski minister do spraw religii Yaqut Cholil Qoumas.

Przewodniczący indonezyjskiej Rady Kościołów Gomar Gultom uznał, że przeprowadzenie ataku, szczególnie w tak ważnym dla chrześcijan dniu, było "okrucieństwem". Zaapelował do wiernych o zachowanie spokoju i zaufanie władzom.

Zdecydowanie potępiam ten akt terroryzmu - powiedział prezydent kraju Joko Widodo. Dodał, że nakazał szefowi policji dokładne zbadanie sieci powiązań domniemanych sprawców i zniszczenie sieci "do samych korzeni".

Szef indonezyjskiej policji powiedział dziennikarzom, że służby zidentyfikowały napastników jako członków powiązanej z tak zwanym Państwem Islamskim zdelegalizowanej organizacji terrorystycznej Dżemaa Anszarut Daula (JAD). W 2018 roku jej członkowie przeprowadzili samobójcze ataki na kościoły i posterunek policji w mieście Surabaja, w których zginęło łącznie ponad 30 osób.

Makasar, największe miasto Celebesu (w indonez. Sulawesi), odzwierciedla strukturę religijną Indonezji, największego na świecie kraju muzułmańskiego, ze znaczną mniejszością chrześcijańską i wyznawcami innych religii.

Autor:momo, akr

Źródło: Reuters, PAP, CNN