"Test na pluralizm religijny" wygrał muzułmanin


Były minister edukacji Indonezji, muzułmanin Anies Baswedan, będzie gubernatorem Dżakarty - poinformował dziennik "Jakarta Post". W wyborach, nazywanych testem na pluralizm religijny w najludniejszym kraju islamskim świata, Baswedan walczył z chrześcijaninem.

Wyniki środowych wyborów po obliczeniu 92 proc. głosów wskazują, że Baswedan zdobył 57,93 proc. głosów wobec 42,07 proc. uzyskanych przez dotychczasowego gubernatora i przedstawiciela chrześcijańskiej mniejszości Basukiego "Ahoka" Tjahaji Purnamy.

Baswedan, jak 85 proc. mieszkańców Dżakarty, wyznaje islam. Polityk cieszył się poparciem konserwatywnych duchownych islamskich sprzeciwiających się wyborowi kandydata, który nie jest muzułmaninem.

Test na pluralizm

Głosowanie było postrzegane jako test dla młodej indonezyjskiej demokracji i wskaźnik tolerancji religijnej. Obie strony obawiały się zastraszania wyborców i oszustw wyborczych. Ponad 13 tys. lokali do głosowania ochraniało 66 tys. policjantów.

Purnama pod koniec 2016 roku był oskarżony o bluźnierstwo. W przemówieniu z września dotychczasowy gubernator powiedział, że jego przeciwnicy oszukiwali wyborców, powołując się na fragment Koranu, który można interpretować w ten sposób, że zabrania muzułmanom zaakceptowania jako przywódcy niemuzułmanina. Nagranie z przemówienia Purnamy wzbudziło sensację w internecie i zachęciło umiarkowanych oraz radykalnych muzułmanów do wyjścia na ulice. "Jakarta Post" informuje, że podczas środowego głosowania radykalne środowiska muzułmańskie organizowały się za pośrednictwem aplikacji mobilnej, chcąc "ochraniać" placówki wyborcze przed możliwymi oszustwami. Obserwatorzy twierdzą, że wybór Baswedana, który w 2016 roku stracił stanowisko ministra edukacji ze względu na konflikt z prezydentem Joko Widodo, negatywnie wpłynie na tempo prac nad inwestycjami infrastrukturalnymi rozpoczętymi przez Purnamę. Według hongkońskiego dziennika "South China Morning Post", zagrożone może być metro planowane w Dżakarcie. W liczącej 258 mln ludności Indonezji, największym muzułmańskim kraju świata, islam wyznaje ponad 87 proc. mieszkańców. Indonezyjczycy mogą wyznawać inne religie, ale ateizm jest zabroniony. Chrześcijanie stanowią 7 proc. społeczeństwa. Ostatnio coraz częściej dochodzi tam do ataków na mniejszości, głównie na chrześcijan.

Autor: mtom/jb / Źródło: PAP