Sprzątaczki z Indii złożyły się na los na loterii. Wygrały główną nagrodę i stały się milionerkami

Źródło:
BBC, New York Times
Stan Kerala w Indiach
Stan Kerala w Indiach Google Earth
wideo 2/2
Indyjski stan KeralaGoogle Earth

Kupon kosztował równowartość 3 dolarów, czyli nieco ponad 12 złotych - dokładnie tyle, ile wynosi ich dzienna pensja. 11 sprzątaczek z Indii złożyło się na los na loterię. W zeszłym tygodniu ogłoszono wyniki. Okazało się, że wspólnie wygrały główną nagrodę i otrzymały 63 miliony rupii, czyli równowartość ponad 3 milionów złotych. - Nie mogłyśmy w to uwierzyć - wyznała jedna ze zwyciężczyń.

Szczęśliwe właścicielki zwycięskiego losu mieszkają w mieście Parappanangadi w dystrykcie Malappuram, w indyjskim stanie Kerala na południu kraju. Na co dzień zajmują się zbieraniem niedegradowalnych odpadów z gospodarstw domowych i sprzątaniem toalet. Dziennie zarabiają około 250 rupii, czyli równowartość nieco ponad 12 złotych albo 3 dolarów. To z reguły zbyt mało, by pokryć koszt wszystkich podstawowych potrzeb życiowych.

Jak pisze BBC, większość z tych kobiet spłaca kredyty, które muszą zaciągać na opłacenie leczenia, na edukację dzieci i inne niezbędne wydatki. Pięć z nich wywodzi się z kasty "nietykalnych", znajdującej się na samym dole indyjskiej hierarchii społecznej.

Kupiły wspólnie los na loterię. Okazał się szczęśliwy

Jak pisze BBC, nie mając szczególnych perspektyw na zmianę swojej życiowej sytuacji, kobiety postanowiły spróbować szczęścia na loterii zorganizowanej przez władze stanu Kerala. Jeden kupon kosztował dokładnie tyle, ile wynosi ich dzienne wynagrodzenie, dlatego koleżanki połączyły siły.

Jedna ze sprzątaczek, 72-letnia Kuttimalu przyznała w rozmowie z BBC, że zasmuciła się na wieść o zbiórce, gdyż nie starczyło jej pieniędzy na ustalony wkład. Wtedy jedna z koleżanek powiedziała, że ma 25 rupii i jest gotowa pożyczyć jej połowę tej kwoty. Tak więc obie kobiety wpłaciły po 12,5 rupii za swoją część kuponu, podczas gdy pozostałe dziewięć koleżanek złożyło się po 25 rupii. - Uzgodniłyśmy, że jeśli wygramy, podzielimy się po równo - powiedziała Kittimalu. - Nie spodziewałyśmy się, że wygramy tak ogromną sumę pieniędzy - dodała.

O wygranej kobiety dowiedziały się w zeszłym tygodniu, dzień po ogłoszeniu wyników loterii. - Nie mogłyśmy w to uwierzyć - opowiadała 49-letnia Radha. - To czwarty raz, gdy kupiłyśmy los na tę loterię. Do czterech razy sztuka - stwierdziła.

Po odliczeniu podatków kobiety otrzymają łącznie 63 miliony rupii, czyli równowartość ponad 760 tysięcy dolarów (ponad 3 miliony złotych).

"Wreszcie zaznam spokoju"

- Tonę w długach, więc te pieniądze będą wielką ulgą - powiedziała 50-letnia Leela, matka czterech córek. - Wreszcie zaznam spokoju. Ale całe napięcie zejdzie ze mnie dopiero, kiedy pieniądze pojawią się na moim koncie - dodała. 

- Szczęście nigdy mi nie sprzyjało - wyznała 62-letnia Baby. Jej dom został zniszczony w wyniku powodzi, która nawiedziła stan Kerala w 2018 roku. Teraz planuje go odbudować i spłacić długi. 

50-letnia Bindu straciła w zeszłym roku męża, który zmarł z powodu niewydolności nerek. Rodziny nie było stać na przeszczep. - Za pieniądze, które zbieraliśmy na dializę, kupował losy na loterię - powiedziała kobieta w rozmowie z BBC. - Odszedł, zanim zdążyliśmy ukończyć budowę naszego domu - dodała. 

49-letnia Lakshmi powiedziała, że przed wygraną jej rodzina bała się o swoją przyszłość. Jej mąż, robotnik budowlany, nie mógł znaleźć pracy z powodu ulewnych deszczy, jakie dotknęły stan. Teraz para nie musi się już martwić. Za pieniądze wygrane na loterii chce sfinansować studia swojej córce.

Wszystkie wróciły do swojej pracy

Dzień po wygranej, która odmieniła ich życie, wszystkie 11 kobiet, jak co dzień, pojawiło się w pracy. - Postanowiłyśmy jedną rzecz - powiedziała Leela. - Nie odejdziemy z tej pracy, bo właśnie to ona przyniosła nam szczęście - dodała.

Autorka/Autor:momo//now

Źródło: BBC, New York Times