Im bardziej odrażająca zbrodnia, tym mocniej go kochają. Hybristofilki

Dlaczego kobiety kochają zbrodniarzy?
Dlaczego kobiety kochają zbrodniarzy?
Fakty z zagranicy
Niektóre kobiety mają słabość do więźniówFakty z zagranicy

Żadna kara nie jest straszna tym kobietom - żonom, partnerkom i dziewczynom zbrodniarzy. Okazało się, że w ucieczce dwóch morderców z więzienia w Stanach Zjednoczonych miała pomagać zakochana pracownica placówki. Obława na więźniów trwa, a kobieta tłumaczy się śledczym, że choć o ucieczce wiedziała, w ostatniej chwili postanowiła w niej nie pomagać. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 Biznes i Świat.

- Charlie nie skrzywdziłby nawet muchy. Dosłownie - mówi Afton Burton, młoda kobieta, która twierdzi, że miłością jej życia jest seryjny morderca Charles Manson.

Publicznie z miłości do mordercy tłumaczyła się również Tammi Menendez, żona jednego z braci, którzy bez litości zamordowali swoich rodziców. - W sensie emocjonalnym on jest zawsze, gdy go potrzebuję - twierdzi.

Naukowy fenomen

Zauroczenie lub zakochanie się w zbrodniarzu osadzonym za kratami nie jest niczym nowym. To zjawisko ma nawet swoją naukową nazwę - hybristofilia. - Hybristofilia to pociąg seksualny do osoby, która popełniła odrażającą zbrodnię. Zazwyczaj im bardziej brutalna była zbrodnia, tym silniejszy jest ten pociąg - tłumaczy Casey Jordan, kryminolog.

W rezultacie seryjni mordercy, tacy jak Charles Manson, John Wayne Gacy czy Ted Bundy, odrażają większość ludzi, ale zyskali też wiele hybristofilicznych fanek.

- Wybór jest prosty: albo spotykać się z nim w więzieniu, albo w ogóle. Nikt nie uszczęśliwia mnie jednak tak jak on, więc warto znieść ciężar, który wiąże się z tym, że on jest tam (w więzieniu-red.) - wyjaśnia Chelsea Morningstar, partnerka mężczyzny skazanego na dożywocie za napad z bronią w ręku.

- Wolałabym, żeby nie siedział w więzieniu, wolałabym żebyśmy mogli stworzyć normalny związek - przyznaje kobieta.

Więzień - perfekcyjny partner

Wbrew obiegowej opinii więźniowie, przynajmniej ci w USA, nie muszą być samotni do momentu wyjścia na wolność. Partnerki mogą poznać w sieci, na specjalnych portalach randkowych. Ich anonse niczym specjalnym się nie wyróżniają, przedstawiają się w pozytywnym świetle i szukają bratniej duszy.

Tylko w 1989, kiedy stan Nowy Jork zniósł przepis zakazujący zawierania małżeństw więźniom odbywającym karę dożywocia, około 800 z nich wzięło ślub.

Psychologowie, próbując tłumaczyć mechanizm hybristofilii, określają osadzonych jako „perfekcyjnych partnerów”. Jak twierdzą, kobieta cierpiąca na hybristofilię szuka partnera-więźnia bo wie, że będzie miała nad nim pełną kontrolę, wiedzę o tym, gdzie przebywa i pewność, że jej nie zdradza.

Więcej na stronie "Faktów z Zagranicy".

"Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 20:00 w TVN24 Biznes i Świat.

Autor: mm//gak / Źródło: Fakty z zagranicy

Źródło zdjęcia głównego: Fakty z zagranicy