Holendrzy wychodzą z Afganistanu


Holenderscy żołnierze rozpoczęli operację wycofywanie swych oddziałów z Afganistanu. Holenderskie oddziały liczyły w szczytowym momencie 2 tysiące żołnierzy, przez cztery lata operowały na południu kraju.

Dowódca sił holenderskich generał Peter van Uhm zapowiedział na konferencji w Hadze, że kontyngent rozpoczął - zgodnie z planem - przygotowania do całkowitego wycofania się z terenów Afganistanu. Operacja wycofywania ma się zakończyć pod koniec bieżącego roku.

Stracili 24 żołnierzy

Zimą NATO złożyło Holandii propozycję przedłużenia misji afgańskiej do sierpnia 2011 roku, jednak partiom koalicyjnym nie udało się porozumieć, co doprowadziło do upadku rządu premiera Jana Petera Balkenende.

Żołnierze holenderscy pełnili misję wojskową w Afganistanie od sierpnia 2006 roku. W ramach Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) służy tam obecnie 1.950 Holendrów, głównie w Uruzganie - prowincji na południu kraju. W ciągu czterech lat Holendrzy wydali w Afganistanie półtora miliarda euro, a misja w Afganistanie kosztowała życie 24 holenderskich żołnierzy.

Holendrzy przekażą kontrolę nad prowincją Uruzgan Amerykanom i Australijczykom.

Źródło: PAP, tvn24.pl