Skazany kataloński separatysta wyszedł na przepustkę

Autor:
pp//rzw
Źródło:
PAP

Kataloński secesjonista Jordi Cuixart, który od listopada 2017 roku odsiaduje wyrok za organizowanie nielegalnych manifestacji separatystów, wyszedł w czwartek wieczór na przepustkę z barcelońskiego więzienia Lledoners.

Żaden z dziewięciu separatystów skazanych w październiku 2019 roku na kary 9-13 lat więzienia nie korzystał dotąd z tego przywileju.

Skazany na 9 lat więzienia za bunt Jordi Cuixart pozostanie na wolności do sobotniego wieczora. W tym czasie nie wolno mu brać udziału w żadnych wydarzeniach o charakterze publicznym.

Spodziewane jest zwolnienie na przepustkę jeszcze jednego ze skazanych separatystów - Jordiego Sancheza.

44-letni Cuixart został aresztowany pod zarzutem organizowania nielegalnych manifestacji separatystów w Katalonii w październiku i listopadzie 2017 roku. W trakcie jednej z nich członkowie kierowanej przez niego organizacji Omnium Cultural, a także działacze i sympatycy innej - Katalońskiego Zgromadzenia Narodowego (ANC) - zaatakowali żandarmów na ulicach Barcelony i uszkodzili dwa pojazdy służbowe.

Kary 9-13 lat więzienia

W listopadzie 2017 roku wraz z Cuixartem aresztowany został również szefujący ANC Jordi Sanchez, a także część członków zdymisjonowanego rządu Carlesa Puigdemonta i szefowa regionalnego parlamentu Carme Forcadell. Sam Puigdemont oraz czworo jego byłych ministrów uciekli z Hiszpanii. Tamtejszy wymiar sprawiedliwości objął ich Europejskim Nakazem Aresztowania, jaki wystawił bezpośrednio po ucieczce.

KataloniaPAP/Reuters

14 października Sąd Najwyższy w Madrycie skazał dziewięciu katalońskich polityków na karę od 9 do 13 lat więzienia za próbę naruszenia integralności terytorialnej państwa poprzez organizację nielegalnego referendum niepodległościowego w Katalonii w dniu 1 października 2017 roku.

Skazanie Cuixarta i pozostałych ośmiu secesjonistów doprowadziło do gwałtownych protestów w Katalonii. W efekcie starć separatystów z policją rannych zostało wówczas ponad 650 osób.

Więzienie LledonersGoogle Maps

Źródło: PAP

Autor:pp//rzw

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości