Hiszpańscy lekarze z nagrodą księżniczki Asturii. W ceremonii wzięła udział rodzina królewska

TVN24 | Świat

Autor:
asty, kab
Źródło:
PAP
ReutersRodzina królewska na ceremonii wręczenia nagród księżniczki Asturii

Hiszpańska rodzina królewska wzięła w piątek wieczorem udział w ceremonii wręczenia nagród księżniczki Asturii. Uroczystość z powodu pandemii odbyła się bez publiczności. Wśród tegorocznych laureatów był między innymi hiszpański kierowca rajdowy Carlos Sainz, francuski matematyk Emmanuel Candes, a także przedstawiciele hiszpańskiej ochrony zdrowia uhonorowani za walkę z COVID-19.

Uroczystość zorganizowana w głównym mieście Asturii, na północy kraju, została przeprowadzona przy zachowaniu surowych restrykcji sanitarnych. Każdy z gości musiał mieć maskę, a także zachować 1,5-metrowy dystans. Po raz pierwszy, również ze względów bezpieczeństwa, uroczystość odbyła się nie w teatrze Campoamor, ale w dawnej kaplicy hotelu Reconquista w Oviedo.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

W przemówieniu król Filip VI wskazał na trudne warunki sanitarne, w jakich znalazł się świat w dobie epidemii. Zaznaczył, że wraz z COVID-19 wzrosła potrzeba znalezienia skutecznej szczepionki na koronawirusa. Zaapelował też do światowych przywódców o wysiłki na rzecz pełnego dostępu do szczepień na różne choroby. - Mało sprzyjające miejsce urodzenia nie powinno być powodem do pozbawienia dzieci szczepionek - powiedział Filip VI.

W przemówieniu król Filip VI wskazał na trudne warunki sanitarneBallesteros/PAP/EPA

Wśród obecnych na tegorocznej uroczystości laureatów nagród księżniczki Asturii był między innymi hiszpański kierowca rajdowy Carlos Sainz, francuski matematyk Emmanuel Candes, a także przedstawiciele hiszpańskiej ochrony zdrowia uhonorowani za walkę z epidemią COVID-19. W imieniu zmarłego w tym roku włoskiego kompozytora Ennio Morricone nagrodę odebrał jego syn Andrea.

Nagrody następczyni tronu

Uroczystość wręczenia nagród księżniczki Asturii odbywa się co roku w Oviedo w październiku. Każdy ze zwycięzców otrzymuje nagrodę pieniężną, która w ostatnich edycjach wydarzenia opiewała na kwotę 50 tysięcy euro.

Następczyni tronu, księżniczka EleonoraBallesteros/PAP/EPA

Po wstąpieniu na tron fundatora nagrody księcia Filipa, fundacja ją przyznająca od 1981 roku zmieniła nazwę na Fundację Księżniczki Asturii. Następczynią tronu jest obecnie starsza córka króla Hiszpanii Filipa VI i królowej Letycji, niespełna 15-letnia Eleonora Burbon Ortiz.

Wśród Polaków, którzy otrzymali w przeszłości Nagrodę Księżniczki Asturii, byli m.in. pisarze Ryszard Kapuściński i Adam Zagajewski, a także himalaista Krzysztof Wielicki.

Autor:asty, kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ballesteros/PAP/EPA