"Precz z komunistami w rządzie. Więzienie dla separatystów"


W kilkudziesięciu miastach Hiszpanii odbyły się wielotysięczne manifestacje na rzecz jedności terytorialnej kraju. Największe protesty zorganizowano w głównych aglomeracjach: Madrycie, Barcelonie, Walencji i Sewilli. "Precz z komunistami w rządzie!", "Sanchez, zakładnik separatystów", "Więzienie dla separatystów!" - skandowali uczestnicy protestu w Madrycie.

Organizatorem niedzielnych manifestacji była organizacja "Hiszpania Istnieje" (Espana Existe), związana z konserwatywną partią Vox. Protest był też formą sprzeciwu wobec drugiego rządu Pedra Sancheza, który we wtorek uzyskał wotum zaufania w Kongresie Deputowanych, niższej izbie hiszpańskiego parlamentu.

Manifestanci, którzy pojawili się na marszach z flagami państwowymi, nieśli też transparenty i wnosili hasła przeciwko rządowi Sancheza, który formowany jest w ramach koalicji Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) i lewicowego bloku Unidas Podemos (UP).

"Precz z komunistami w rządzie!", "Sanchez, zakładnik separatystów", "Więzienie dla separatystów!" - skandowali uczestnicy protestu w Madrycie.

Apel o "poszanowanie konstytucji"

Podczas wszystkich niedzielnych protestów odczytany został apel do rządu Pedra Sancheza, w którym wezwano do "poszanowania konstytucji Hiszpanii, a także suwerenności jej narodu".

Autorzy dokumentu, przypominając, że drugi gabinet Sancheza powstał dzięki wstrzymaniu się od głosu części separatystycznych deputowanych z Katalonii, zażądali, aby nie był on wobec nich uległy. Zaapelowali też o sprowadzenie do Hiszpanii i ukaranie byłego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta oraz obecnego szefa regionalnego gabinetu Quima Torry.

Niemal wszystkie niedzielne manifestacje na rzecz jedności kraju odbyły się pod urzędami gmin. Poza stolicą największe z nich miały miejsce w Barcelonie, Walencji, Sewilli, Maladze, Saragossie, Pampelunie i Bilbao.

W Barcelonie i Gironie doszło do starć sympatyków ugrupowań konserwatywnych i centroprawicowych z katalońskimi aktywistami separatystycznymi. W obu miastach policja użyła siły, aby oddzielić od siebie antagonistyczne grupy.

Autor: pqv\kwoj / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości