TVN24 | Świat

Hiszpania. Biskup Xavier Novell zrezygnował dla autorki książek o demonach

TVN24 | Świat

Autor:
ft/kg
Źródło:
BBC, PAP

Xavier Novell, egzorcysta i biskup diecezji Solsony w Katalonii, pod koniec sierpnia zrezygnował z posługi kapłańskiej. Jako najmłodszy hiszpański biskup Novell zyskał rozgłos dzięki skrajnie konserwatywnym poglądom. Był przeciwny aborcji, przeprowadzał i propagował "terapie konwersyjne", które jego zdaniem miały leczyć z homoseksualizmu. Tymczasem hiszpańskie media poinformowały, że hierarcha miał zrezygnować z posługi, ponieważ zakochał się w 14 lat młodszej Silvii Caballol, autorce książek o tematyce satanistycznej. 

Xavier Novell został wyświęcony na biskupa w 2010 roku. Miał wówczas 41 lat, co czyniło go najmłodszym biskupem w Hiszpanii. W kraju osiągnął rozpoznawalność ze względu na liczne wystąpienia w mediach, w których dał się poznać jako konserwatysta, przeciwnik homoseksualizmu i aborcji oraz zwolennik niepodległości Katalonii. Novell przeprowadzał i promował tak zwane terapie konwersyjne, których celem miało być leczenie z homoseksualizmu. W 2017 roku był krytykowany za wypowiedzi o rzekomym psychologicznym podłożu skłonności homoseksualnych. Od 2015 roku biskup przeprowadzał egzorcyzmy, broniąc ich skuteczności.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

W sierpniu Novell za zgodą Watykanu ogłosił rezygnację z posługi kapłańskiej, co - jak zauważa BBC - było nieoczekiwaną decyzją, ponieważ młody biskup postrzegany był jako wschodząca gwiazda hiszpańskiego Kościoła katolickiego. Novell miał w tej sprawie kilkukrotnie spotykać się z watykańskimi urzędnikami, w tym z samym papieżem Franciszkiem - dodaje brytyjski portal.

SolsonaShutterstock

Media: biskup zrezygnował dla pisarki

O domniemanych przyczynach odejścia hierarchy poinformował hiszpański "Religion Digital". Według portalu, duchowny miał zrezygnować z posługi, ponieważ się zakochał. Jego partnerka, młodsza o 14 lat psycholog i pisarka Silvia Caballol jest autorką książek o tematyce satanistycznej - "Piekło pożądania Gabriela" oraz trylogii "Amnezja". Jedno z jej dzieł promowano jako podróż przez sadyzm, szaleństwo i żądzę oraz walkę dobra ze złem. Kobieta jest rozwiedziona z Marokańczykiem, z którym ma dwoje dzieci.

BBC zwraca uwagę, że zarówno były 52-letni duchowny, jak i Silvia Caballol nie odnieśli się do doniesień mediów. "Religion Digital" przytacza jednak rzekome słowa Novella, który miał tłumaczył, że się zakochał i chce "postępować właściwie".  W poniedziałkowym komunikacie diecezja Solsony poinformowała, że Novell złożył rezygnację "z powodów wyłącznie osobistych" i potwierdzenie tych doniesień jest jego osobistą sprawą.

Według hiszpańskiego portalu Xavier Novell szuka obecnie pracy agronoma w okolicach Barcelony.

Sprawa Novella ponownie wzbudziła w Hiszpanii dyskusję na temat celibatu w Kościele katolickim. BBC zwróca uwagę, że we wcześniejszych wywiadach były duchowny przyznawał, że nim zdecydował się na posługę kapłańską, w młodości zakochał się w dziewczynie, z którą chciał się ożenić i mieć dzieci.

Autor:ft/kg

Źródło: BBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock