Nie należy szukać kontaktu z istotami pozaziemskimi, bo mogą się okazać bardziej podobni do "Obcego" niż "E.T.". Brytyjski fizyk Steven Hawking wierzy w istnienie inteligentnych form życia poza Ziemią, ale nie w dobre intencje kosmitów. - Spotkanie z Krzysztofem Kolumbem nie wyszło na dobre rdzennym Amerykanom - przypomina.
W pierwszym odcinku nowego programu telewizyjnego Discovery Channel ”Wszechświat Stephena Hawkinga” znany astrofizyk powiedział, że hipoteza o inteligentnym życiu pozaziemskim jest ”doskonale racjonalna”. Według niego Obcy mogą po prostu zjawić się na Ziemi w poszukiwaniu surowców, a następnie ruszyć dalej. Zatrzymywać ich nie należy. - Jeśli kosmici mieliby nas odwiedzić, efekt byłby podobny do lądowania Kolumba w Ameryce. To nie wyszło na dobre rdzennym Amerykanom – przypomniał.
Chcesz spotkać Obcego? Spójrz w lustro
Profesor Hawking uważa, że zamiast aktywnie próbować komunikacji z istotami pozaziemskimi, ludzie powinni uczynić wszystko, aby unikać kontaktu. – Wystarczy spojrzeć na siebie, aby zobaczyć, jak inteligentne życie może przekształcić się w coś, czego nie chciałoby się spotkać – zauważył.
Jednak ludzkość od lat próbuje skontaktować się z hipotetycznym inteligentnym życiem w kosmosie. W sondach wysłanych w przestrzeń kosmiczną znalazły się ryciny z wizerunkami ludzi i schematy pokazujące położenie naszej planety. Były też próby kontaktu drogą radiową.
Niebezpieczni Obcy
Według Hawkinga, istnienie inteligentnych obcych jest statystycznie prawdopodobne, a „prawdziwym wyzwaniem” jest ustalenie, jak mogliby wyglądać. Profesor uważa jednak, że większość żywych organizmów pozaziemskich to proste mikroorganizmy lub odpowiedniki ziemskich zwierząt.
Jednak zaawansowane w rozwoju istoty mogą okazać się groźne. - Obcy, po osiągnięciu odpowiedniego stopnia rozwoju, mogą zacząć podróżować i dążyć do podboju i kolonizacji planet, na których wylądują - uważa astrofizyk.
Genialny naukowiec, niezłomny duch
68-letni Hawking zdobył światową sławę swymi pracami poświęconymi podchodzeniu i rozwojowi Wszechświata oraz teorii grawitacji. Jest autorem m. in. ”Krótkiej historii czasu”, jednego z najważniejszych i najpoczytniejszych dzieł literatury naukowej. Jest uważany za jednego z najgenialniejszych fizyków teoretycznych XX i XXI wieku.
Hawking od wielu lat choruje na stwardnienie zanikowe boczne, jest sparaliżowany i przykuty do wózka inwalidzkiego. Porozumiewa się za pomocą specjalnego syntezatora mowy. Nie wyłączyło go to jednak z aktywnego życia, nie tylko naukowego zresztą. W 2007 roku spełnił jedno ze swoich marzeń - dzięki specjalnemu lotowi w samolocie NASA znalazł się w stanie nieważkości.
kaw/tr/k
Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: EPA