TVN24 | Świat

Jest data rezygnacji Harry'ego i Meghan z pełnienia funkcji w rodzinie królewskiej

TVN24 | Świat

Autor:
ft/adso
Źródło:
BBC

Książę Harry i księżna Meghan zrezygnują z pełnienia swoich funkcji w rodzinie królewskiej 31 marca - przekazał rzecznik pary. Do tej pory oboje mają pojawić się na kilku oficjalnych wydarzeniach w Wielkiej Brytanii.

Na początku stycznia tego roku książę Harry, młodszy syn następcy tronu księcia Karola oraz jego amerykańska żona Meghan niespodziewanie ogłosili na Instagramie, że zamierzają zrezygnować z funkcji członków rodziny królewskiej. Chcą sami się utrzymywać i planują dzielić czas między Wielką Brytanię i Amerykę Północną. Ich głównym zajęciem ma być prowadzenie fundacji charytatywnej.

Pożegnalne eventy

W środę rzecznik pary przekazał szczegóły formalnego ustąpienia Harry'ego i Meghan, które ma odbyć się 31 marca. Do tego czasu książę i księżna Sussex mają powrócić z Kanady, gdzie obecnie przebywają, by wziąć udział w kilku oficjalnych wydarzeniach w Wielkiej Brytanii. Jednym z nich ma być Dzień Wspólnoty Narodów przypadający 9 marca.

Ponadto Harry i Meghan pojawią się także po tym terminie na zaplanowanych wcześniej oficjalnych wydarzeniach. Jednym z nich jest kwietniowy maraton londyński, którego patronem jest książę. Drugi zaś to międzynarodowe zawody dla weteranów Invictus Game, które odbędą się w maju w Holandii.

Rzecznik potwierdził także wcześniejsze informacje dotyczące tego, że ze względu na to, że para nie będzie dłużej reprezentowała królowej Elżbiety II ich biuro w Pałacu Buckingham zostanie zamknięte. Od kwietnia będą reprezentowani przez swoją fundację w Wielkiej Brytanii - przekazał rzecznik pary.

Dyskusje o "królewskości" pary

Powołując się na rzecznika pary, BBC potwierdziło, że Harry i Meghan zachowają swoje tytuły Ich Królewskich Wysokości (HRH), ale nie będą ich więcej używać. Role w rodzinie królewskiej, które obecnie wypełniają, pozostaną nieobsadzone przez kolejne 12 miesięcy.

Trwają także rozmowy z Pałacem Buckingham dotyczące tego, czy w związku z ustąpieniem z funkcji w rodzinie królewskiej, w przyszłych inicjatywach Harry i Meghan będą mogli korzystać ze słowa "royal" (królewski). Decyzja ta ma zostać ogłoszona w najbliższym czasie. Fundacja Harry'ego i Meghan w czerwcu zeszłego roku starała się o uzyskanie znaku towarowego dla nazwy "Sussex Royal", którego obecnie para używa na swojej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.

Harry'emu nie zostaną odebrane stopnie wojskowe, jednak żołd za nie zostanie zawieszony - donosi BBC.

PAP/Adam Ziemienowicz, Maria Samczuk

Autor:ft/adso

Źródło: BBC