Hangary, schrony, radary. Satelity pokazują: Chiny zbroją się na środku morza

[object Object]
Chiny stanowią coraz większe zagrożenie - twierdzi część ekspertów (materiał "Faktów z Zagranicy" z 4 grudnia 2017 r.)Anna Czerwińska | Fakty z zagranicy TVN24 BiS
wideo 2/2

Zdjęcia satelitarne ujawniły, że na spornych Wyspach Paracelskich i archipelagu Spratly Chiny zbudowały w roku 2017 infrastrukturę wojskową o powierzchni 28 hektarów - podał waszyngtoński ośrodek Asia Maritime Transparency Initiative.

Na wyspach na Morzu Południowochińskim powstają hangary, podziemne magazyny, schrony przeciwrakietowe i stanowiska radarów; wiele wskazuje na to, że mogą tam docelowo zostać ulokowane bazy morskie i lotnicze - poinformował ośrodek. AP przypomina, że Chiny roszczą sobie prawa do spornych wysp, a właściwie aspirują do kontroli nad całym Morzem Południowochińskim, choć o prawo do wysp, jak i ważnych szlaków morskich upominają się inne państwa w regionie oraz Tajwan. Do archipelagu Spratly roszczenia zgłaszają Wietnam, Malezja i Brunei.

Światowa opinia publiczna koncentruje się na Korei Północnej

Stany Zjednoczone oskarżają Pekin o nieustające "militaryzowanie" archipelagów. Chiny twierdzą, że siedem sztucznych wysp zbudowanych na rafach koralowych Spratly, wyposażonych w pasy startowe i instalacje wojskowe, ma spełniać głównie funkcje cywilne jak nadzór i dbałość o bezpieczeństwo handlu morskiego i rybołówstwa. W 2016 roku zdjęcia satelitarne dowiodły, że na archipelagu Spratly powstają wzmocnione hangary, najprawdopodobniej o przeznaczeniu wojskowym, mogące pomieścić dowolny typ myśliwców, jakimi dysponują chińskie siły zbrojne. Amerykańscy eksperci oceniają, że Chiny mogą wykorzystać wyspy jako wysunięte bazy operacyjne. Jak komentuje Reuters, Chiny spokojnie i po cichu rozbudowują infrastrukturę na wyspach, podczas gdy uwaga światowej opinii publicznej koncentruje się na prowokacyjnych testach broni balistycznej i nuklearnej przeprowadzanych przez Koreę Północną. Wojskowi eksperci, cytowani przez Reutera, uważają, że w najbliższych miesiącach na wyspach zostaną rozlokowane chińskie myśliwce.

Wyspy Spratly są jednym z ognisk sporu na Morzu Południowochińskimtvn24.pl

Autor: kc/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia / Public Domain | United States Navy