Grzmot nad Gotlandią. Naddźwiękowa pogoń Szwedów za Rosjanami

Szwedzki myśliwiec musiał użyć dopalaczaWikipedia (CC BY-SA 3.0) | Ronnie Macdonald

Szwedzkie lotnictwo w trybie alarmowym poderwało do lotu swoje myśliwce. Jeden z nich przekroczył barierę dźwięku, wywołując poruszenie mieszkańców Gotlandii. - Chcieliśmy przyjrzeć się dokładniej aktywności w powietrzu na wschód od wyspy - poinformował rzecznik szwedzkiego wojska.

Do incydentu doszło we wtorek, ale oficjalne potwierdzenie nadeszło później. Jako pierwsi o locie myśliwców donieśli mieszkańcy Gotlandii. Mieszkańcy wyspy zostali zaskoczeni głośnym grzmotem, który towarzyszy przekraczaniu bariery dźwięku przez samolot. Niektórzy dzwonili do służb i mediów.

Gripen w akcji

Rzecznik szwedzkiego lotnictwa potwierdził lokalnej gazecie, że rzeczywiście był to myśliwiec JAS 39 Gripen przekraczający barierę dźwięku. Na co dzień zachodnie lotnictwa wojskowe starają się tego nie robić nad lądem i terenami zamieszkanymi, bowiem głośny huk może być uciążliwy a nawet powodować uszkodzenia np. okien. - Tym razem pilot śpieszył się, bo była to prawdziwa akcja i przekroczył barierę dźwięku około 11 kilometrów nad Olandią - stwierdził Kent Loeving.

Olandia to wyspa leżąca między Szwecją właściwą, skąd wystartował samolot, a położoną dalej na wschód Gotlandią.

Olandia i Gotlandia to największe wyspy SzwecjiNordNordWest | CC BY SA Wikipedia

Myśliwiec pędził w pośpiechu na spotkanie z niezidentyfikowanymi samolotami kręcącymi się na wschód od szwedzkiej wyspy w międzynarodowej przestrzeni powietrznej. Szwedzi nie sprecyzowali kogo udało się przechwycić, ale mniej więcej w tym samym czasie łotewskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że stacjonujące w krajach bałtyckich samoloty przechwyciły rosyjski myśliwiec Su-27 i transportowiec An-26. Prawdopodobnie wykonywały lot pomiędzy Rosją właściwą a Kaliningradem.

Gonitwy w powietrzu nad Bałtykiem stają się bardzo częste. Samoloty NATO i Szwecji nieustannie przechwytują maszyny rosyjskie, które najczęściej po prostu latają do i z Kaliningradu muskając granice przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. Czasem Rosjanie prowadzą też ćwiczenia, jak np. we wrześniu, kiedy dwa bombowce Su-24 wtargnęły na krótko nad Szwecję, na co Sztokholm zareagował oficjalnym protestem. Natomiast na początku października szwedzkie wojsko stwierdziło, że rosyjskie myśliwce stały się znacznie bardziej agresywne podczas przechwytywania szwedzkich maszyn zwiadowczych.

Autor: mk//gak / Źródło: thelocal.se, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Ronnie Macdonald