TVN24 | Świat

Saakaszwili odmawia leczenia w więziennym szpitalu. "Przenieśli mnie tu podstępem"

TVN24 | Świat

Autor:
ft/kab
Źródło:
PAP

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili został w poniedziałek przetransportowany do szpitala więziennego w Tbilisi. W liście, który przytaczają gruzińskie media, były przywódca poinformował, że odmawia leczenia. Polityk twierdzi, że zastosowano wobec niego siłę. Tymczasem służba więzienna Gruzji opublikowała nagranie z monitoringu w zakładzie karnym, na którym widać Saakaszwilego, który przenoszony jest do szpitala więziennego.

Micheil Saakaszwili napisał w liście z więzienia w Tbilisi (dzielnica Gldani), że został przewieziony do szpital więziennego "podstępem" z Rustawi, gdzie trafił po zatrzymaniu 1 października. "Przenieśli mnie tu podstępem, mówiąc, że przenoszą mnie do zwykłego miejskiego szpitala, i odwołali moje spotkanie z lekarzami oraz widzenie z matką i moimi dziećmi" - napisał w liście cytowanym przez portal Echo Kawkaza.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Przywieźli mnie do budynku, w którym przebywają przestępcy, zaczęli oni krzyczeć i te krzyki nie ustają do teraz (...)" - dodał. "Bez względu na mój sprzeciw wyciągnięto mnie z samochodu, przy okrzykach przestępców ciągnęli po ziemi i kilka razy uderzyli w szyję. Ciągnęli mnie za włosy. I w tym momencie oczywiście stawiłem opór (...)" - relacjonował były prezydent w liście odczytanym przez jego adwokata w mediach. Saakaszwili zaznaczył, że odmawia jakiejkolwiek ingerencji medycznej i wyraża zgodę jedynie na spotkanie z osobistym lekarzem.

Według niego przeniesienie go do szpitala więziennego w Gldani ma na celu jego "fizyczne zniszczenie na polecenie Putina". Tymczasem gruzińska służba więzienna opublikowała nagranie z kamer monitoringu w zakładzie karnym, na którym widać Saakaszwilego, który przenoszony jest do więziennego szpitala w Tbilisi.

Władze Gruzji: Saakaszwili obraził pracowników więzienia

Przedstawiciel rzecznika praw człowieka Gruzji poinformował, że Saakaszwili odmawia leczenia i kontynuuje głodówkę - pisze Echo Kawkaza. Wskazał, że były prezydent przebywa sam w odizolowanej od innych więźniów sali. Dodał, że polityka wyciągnięto z samochodu i umieszczono w sali "przy użyciu siły".

Minister sprawiedliwości Rati Bregadze poinformował zaś, że Saakaszwili "fizycznie i słownie obraził" pracowników więziennego szpitala - podał w poniedziałek Interfax-Ukraina. Zapewnił, że jego resort chce, by zdrowie byłego prezydenta było w dobrym stanie.

Zatrzymanie Saakaszwilego

1 października Saakaszwili wrócił do Gruzji, by – jak mówił – zmobilizować swoich zwolenników do udziału w wyborach samorządowych. Tego samego dnia został zatrzymany i osadzony w więzieniu, a władze zapowiedziały, że nie może liczyć ani na ułaskawienie, ani na ekstradycję na Ukrainę.

Polityk wrócił do Gruzji pomimo ciążących na nim prawomocnych wyroków więzienia. Prezydent Gruzji w latach 2004-2007 i 2008-2013 został skazany za nadużycia władzy w czasie pełnienia urzędu. On sam uważa, że sprawy karne wobec niego, wszczęte po dojściu do władzy oponentów z partii Gruzińskie Marzenie, są motywowane politycznie.

Micheil Saakaszwili paparazzza / Shutterstock

Po zatrzymaniu Saakaszwili rozpoczął głodówkę protestacyjną w więzieniu w Rustawi. Uważa się za więźnia politycznego. W poniedziałek został przetransportowany do szpitala więziennego w Gldani.

MSZ Ukrainy, której obywatelem jest obecnie Saakaszwili, oświadczyło w poniedziałek, że jest rozczarowane przeniesieniem byłego prezydenta Gruzji do więziennego szpitala w Tbilisi i niepoinformowaniem o tym strony ukraińskiej. Dodało, że stwarza to dodatkowe ryzyko i napięcie oraz zaapelowało o przeniesienie go do szpitala cywilnego.

Autor:ft/kab

Źródło: PAP