Posłowie z partii Micheila Saakaszwilego ogłosili strajk głodowy w budynku gruzińskiego parlamentu. Domagają się przeniesienia byłego prezydenta Gruzji ze szpitala w Tbilisi do europejskiej kliniki. W najbliższym czasie sąd w Tbilisi ma zdecydować o możliwości rocznego odroczenia kary Saakaszwilego.
Czworo posłów z partii byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego - Zjednoczony Ruch Narodowy (ZRN), ogłosiło strajk głodowy, który prowadzi w budynku gruzińskiego parlamentu w korytarzu obok sali posiedzeń plenarnych. Strajkujący domagają się przeniesienia Saakaszwilego ze szpitala w Tbilisi, w którym obecnie przebywa, do europejskiej kliniki - poinformowało w piątek Radio Swoboda.
Sam były prezydent również proklamował strajk głodowy w tym tygodniu, jednak szybko go przerwał, powołując się na prośbę skierowaną do niego przez posłów Parlamentu Europejskiego.
Wśród czworga posłów ZRN, którzy poprzez głodówkę chcą wywalczyć przeniesienie Saakaszwilego do europejskiego szpitala, znalazł się były szef jego ochrony generał Timur Dżanaszija oraz jedna kobieta, Anna Citlidze. Deputowani zapewnili, że są gotowi narazić swoje zdrowie dla byłego prezydenta.
Szalwa Papuaszwili, przewodniczący parlamentu z rządzącej partii Gruzińskie Marzenie, spotkał się z deputowanymi prowadzącymi strajk i prosił o wybranie jakiejkolwiek innej formy protestu, byleby nie zagrażała ona ich zdrowiu. Jednocześnie Papuaszwili podkreślił, że takie formy nacisku na sąd, jak ta wybrana przez posłów, są niedopuszczalne.
W najbliższym czasie sąd w Tbilisi ma zdecydować o możliwości rocznego odroczenia kary byłego prezydenta Gruzji i wysłaniu go do Europy na leczenie chorób psychicznych i neurologicznych - przekazało Radio Swoboda.
Saakaszwili w więzieniu
W 2018 roku 54-letni obecnie Saakaszwili został skazany zaocznie na sześć lat więzienia. Przebywał wówczas w Ukrainie, gdzie uzyskał obywatelstwo tego kraju i pełnił funkcje rządowe. W 2021 roku przybył do Gruzji, po czym został zatrzymany i umieszczony w zakładzie karnym.
Po 50-dniowym strajku głodowym, prowadzonym przez Saakaszwilego w proteście przeciwko uwięzieniu go za nadużycie władzy, były prezydent został przeniesiony z więzienia do szpitala pod koniec tego samego roku. Saakaszwili uważa, że orzeczona wobec niego kara więzienia miała polityczny charakter.
Źródło: PAP