Pomagał Żydom, oskarżany o molestowanie dzieci. Brytyjski polityk Greville Janner nie żyje


Greville Janner, brytyjski polityk i działacz na rzecz ofiar Holokaustu, który został oskarżony o molestowane seksualne dzieci, zmarł w wieku 87 lat - podały w sobotę brytyjskie media.

Janner przez prawie 30 lat był członkiem parlamentu z ramienia Partii Pracy, był też przewodniczącym Rady Deputowanych Brytyjskich Żydów. Znany był z tego, że domagał się odszkodowań dla rodzin tysięcy Żydów, którzy uciekli od nazistowskich prześladowań w czasie II Wojny Światowej. "Odejście Greville'a Jannera oznacza koniec pewnej ery dla społeczności żydowskiej" - napisał na Twitterze Mick Davis, przewodniczący Rady Żydowskiego Przywództwa.

Zbyt chory na sąd

Wokół Janner nie brakowało kontrowersji. Od dawna był oskarżany o przestępstwa seksualne wobec dzieci, co było przedmiotem trzech śledztw w latach 1991-2007. Wszystkim zarzutom stanowczo zaprzeczał. W kwietniu prokurator generalny przyznał, że zarówno prokuratorzy jak i policja popełniła błędy, działając zbyt opieszale.

Wcześniej Wysoki Trybunał w Londynie orzekł, że Janner, który cierpiał na alzheimera, jest zbyt chory, aby stanąć przed sądem i odpowiadać na 22 zarzuty dotyczące molestowania seksualnego nieletnich, którymi byli mieszkańcy domów dziecka. Do przestępstw miało dochodzić w latach 60, 70 i 80-tych. "Rzekome ofiary Jannera są zdruzgotane tym, że musiały tak długo czekać na sprawiedliwość" - napisała na Twitterze Liz Dux, prawnik niektórych oskarżycieli. Jak donosi BBC, rodzina Jannera poinformowała w oświadczeniu, że był on człowiekiem o "wielkiej uczciwości" i "całkowicie niewinnym jakiegokolwiek wykroczenia". Janner był jednym z wielu prominentnych osobistości brytyjskiego życia publicznego, który w ostatnich latach został oskarżony o molestowanie seksualne. W ubiegłym roku, po serii skandali z udziałem znanych ludzi mediów i polityki, rząd rozpoczął dochodzenie w tej sprawie, starając się wyjaśnić, co dokładnie się wydarzyło i kto za tym stoi.

Wiele roszczeń ujrzało światło dziennie po ujawnieniu ogromnego skandalu z udziałem wieloletniego prezentera BBC Jimmy'ego Savile'a, który w latach 1955-2009 dopuścił się ponad 200 przestępstw seksualnych na dzieciach.

Autor: ToL//rzw / Źródło: Reuters