"Najbardziej niebezpieczna granica na świecie". W ciągu roku zginęło lub zaginęło na niej niemal 700 osób

Źródło:
IOM, PAP
Tysiące dzieci migrantów zostało oddzielonych od swoich rodziców na granicy Meksyku i USA
Tysiące dzieci migrantów zostało oddzielonych od swoich rodziców na granicy Meksyku i USA
Reuters Archive
Tysiące dzieci migrantów zostało oddzielonych od swoich rodziców na granicy Meksyku i USAReuters Archive

Według oficjalnych danych, w ubiegłym roku przy próbach nielegalnego przekroczenia granicy lądowej między Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi straciło życie lub "zaginęło bez wieści" co najmniej 686 migrantów – głównie z ubogich krajów Ameryki Środkowej. Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji określiła ją w nowym raporcie jako "najbardziej niebezpieczną na świecie".

Liczba 686 osób to prawie połowa z około półtora tysiąca migrantów uznanych za zabitych lub zaginionych przy próbach nielegalnego przekraczania wszystkich granic na kontynencie amerykańskim w 2022 roku. To najtragiczniejsze dane, odkąd w 2014 roku rozpoczęto prowadzenie tego rodzaju statystyk. A statystyki te są prawdopodobnie zaniżone, ponieważ wiele zgonów nie zostało zarejestrowanych - stwierdza Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM).

Od 2014 roku IOM zarejestrowała już łącznie co najmniej 4664 przypadki zgonów lub zaginięć migrantów na granicy między Meksykiem a USA. - Te alarmujące liczby przypominają o potrzebie podjęcia zdecydowanych działań przez państwa w tym zakresie – powiedziała Michele Klein Solomon, dyrektor regionalna IOM na Amerykę Środkową i Północną oraz Karaiby. 

Zgony migrantów w obu Amerykach w 2022 roku IOM

Śmierć w drodze do USA

Prawie połowa migrantów (307), którzy stracili życie w swej ucieczce przed nędzą i głodem w nadziei dotarcia do Stanów Zjednoczonych, to przypadki śmierci podczas wędrówki przez bezwodne pustynie Sonora i Chihuahua. To znacznie więcej niż w przypadku innych pustynnych regionów, w których dominuje nielegalna migracja. 

"Wprawdzie łączna liczba śmiertelnych ofiar wśród migrantów zmalała o 8 procent w porównaniu z rokiem 2021, ale prawdopodobnie jest ona w rzeczywistości wyższa, niż to wynika z informacji, którymi oficjalnie dysponujemy, brak bowiem w tym raporcie oficjalnych danych z okręgu przygranicznego w Teksasie oraz meksykańskiej agencji poszukiwawczo-ratowniczej" - zaznaczono na zakończenie w raporcie IOM.

Autorka/Autor:momo//mm

Źródło: IOM, PAP