Świat

Gorąca linia Kijów-Moskwa. Poroszenko pyta o czołgi w Donbasie

Świat


Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko dzwonił w czwartek do Władimira Putina i domagał się wyjaśnień ws. rosyjskich czołgów w Donbasie, co potwierdzałoby niesłabnące zaangażowanie Moskwy na Ukrainie. Kreml informuje, że prezydenci przedyskutowali "problemy rozwoju stosunków dwustronnych". Po raz pierwszy jednak, Poroszenko tytułowany jest mianem "prezydenta", co oznacza, że Rosja pośrednio uznała wynik wyborów u sąsiada.

Rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow prezydent Ukrainy złożył też Putinowi życzenia z okazji Dnia Rosji, obchodzonego 12 czerwca święta państwowego Federacji Rosyjskiej.

Plan pokojowy

Więcej szczegółów rozmowy ujawnił cytowany przez agencję Interfax-Ukraina sekretarz prasowy ukraińskiego prezydenta Swiatosław Cegołko. Poinformował, że do rozmowy Poroszenki z Putinem doszło w drugiej połowie dnia oraz że była ona długa i szczegółowa.

Rzecznik przekazał, że "strony omówiły plan pokojowy Petra Poroszenki dotyczący uregulowania sytuacji na wschodzie Ukrainy". Według Cegołki prezydenci mówili o krokach, które należy podjąć, aby doprowadzić do przerwania ognia i rozwiązania sytuacji metodami pokojowymi.

Rosyjskie czołgi w Donbasie?

Interfax-Ukraina odnotował, że rzecznik Poroszenki na swojej stronie na Facebooku napisał, iż "w czasie rozmowy telefonicznej prezydent Ukrainy uznał za nie do zaakceptowania sytuację, gdy przez ukraińsko-rosyjską granicę państwową na terytorium naszego państwa przeniknęły czołgi".

Wcześniej w czwartek ukraiński minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow potwierdził doniesienia o trzech czołgach T-72, które w nocy wjechały z Rosji do opanowanego przez prorosyjskich separatystów miasta Sniżne na wschód od Doniecka. Awakow poinformował, że czołgi te zostały przechwycone przez ukraińskie wojska. Szef ukraińskiego MSZ Andrij Deszczyca na konferencji prasowej oświadczył, że rosyjskie czołgi na terytorium Ukrainy są realnym dowodem, że Rosja przysyła tu swoich bojowników i sprzęt wojskowy.

Druga rozmowa po Normandii

Czwartkowa rozmowa telefoniczna prezydentów to drugi ich kontakt w ciągu tygodnia, ale pierwszy po inauguracji Poroszenki. Poprzednio rozmawiali oni w piątek w Deauville we Francji, gdzie uczestniczyli w obchodach 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii.

Putin poinformował wówczas, że rozmowa z Poroszenką trwała około 15 minut. Rosyjski prezydent pozytywnie ocenił deklaracje ukraińskiego przywódcy o potrzebie położenia kresu przemocy we wschodniej Ukrainie.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: pk//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: