Tamten świat został zniszczony przez niemieckich, nazistowskich zbrodniarzy w czasie drugiej wojny światowej, ale odradza się w polsko-izraelskiej przyjaźni i współpracy - powiedział w środę wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, otwierając III polsko-izraelskiej konferencję poświęconą polityce zagranicznej.
Konferencja odbywa się w Warszawie.
- Ważną częścią polskiego dziedzictwa jest świadomość wspólnej spuścizny wielu pokoleń Polaków i Żydów, żyjących na tej ziemi, także tutaj, w Warszawie. Tamten świat został zniszczony przez niemieckich, nazistowskich zbrodniarzy w czasie drugiej wojny światowej, ale odradza się w polsko-izraelskiej przyjaźni i współpracy - powiedział wicepremier.
"Nigdy nie zapomnimy"
- Nigdy nie przestaniemy czuć się odpowiedzialni za pamięć o polskich Żydach, którzy zginęli w nazistowskich obozach śmierci i gettach - zadeklarował Gliński, na co uczestnicy konferencji odpowiedzieli oklaskami.
Jak dodał, "nigdy nie zapomnimy tych, którzy ryzykowali własnym życiem, by uratować swoich żydowskich rodaków".
Podkreślił, że państwo polskie dokłada starań, aby wypełnić swoje zobowiązania wobec pamięci o polskich Żydach. Wskazał na działalność Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Dodał, że planowana jest też powstanie Muzeum Getta Warszawskiego. Mówił również o "pewnych planach wsparcia" Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince.
Minister kultury podkreślił ponadto, że w dziesiątkach miast i miasteczek lokalne społeczności czynią starania o zachowanie wspólnego polsko-żydowskiego dziedzictwa. - Jestem przekonany, że ta pamięć jest głęboko zakorzeniona w znaczeniu narodu - jako wspólnoty kulturowej i historycznej, nie etnicznej. Takie znaczenie podziela polski rząd, który ja reprezentuje - powiedział Gliński.
Jak zaznaczył, opieramy się na rozumieniu narodu jako wspólnoty, która włącza, a nie wyklucza swoich członków. - Polscy Żydzi budowali, budują i mam nadzieję, jestem przekonany, że będą budować tę wspólnotę. Jesteśmy im za to wdzięczni - zaznaczył Gliński.
Podkreślił, że w Polsce, Europie i na świecie nie ma miejsca dla antysemityzmu.
Autor: adso / Źródło: PAP