Francuzi idą do urn

Francuzi znów ruszą do lokali wyborczychsxc.hu

Dziś pierwsza tura wyborów parlamentarnych we Francji. Sondaże wskazują na zwycięstwo Partii Socjalistycznej (PS), do której należy prezydent Francois Hollande, jednak nie będzie ona mogła rządzić samodzielnie.

Z badań wynika, że bezwzględną większość w 577-osobowym Zgromadzeniu Narodowym - 289 mandatów - może uzyskać tylko szeroko pojęta lewica, na którą składają się socjaliści, Front Lewicowy i Zieloni.

Po raz pierwszy od 15 lat skrajnie prawicowy Front Narodowy (FN) Marine Le Pen może wejść do parlamentu uzyskując kilka mandatów, podobnie jak centryści z Ruchu Demokratycznego (MoDem) Francois Bayrou.

Centroprawicowa Unia na rzecz Ruchu Ludowego (UMP) byłego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego i jej partnerzy mogą zdobyć 231-285 miejsc; UMP kontrolowała Zgromadzenie Narodowe przez ostatnie 10 lat.

System większościowy

Głosowanie odbędzie się w systemie większościowym, a więc w okręgach jednomandatowych. Faworyzuje to duże ugrupowania polityczne. Jeśli kandydaci którejś z partii uzyskają w pierwszej turze ponad 50 proc. głosów, to zdobywają mandat i w tych okręgach nie ma drugiej rundy. Jeśli nie uzyskają takiego wyniku, tydzień później odbędzie się dogrywka i do udziału w niej przejdą kandydaci z co najmniej 12,5 proc. głosów.

Liczba deputowanych w Zgromadzeniu Narodowym odpowiada liczbie okręgów wyborczych. We Francji metropolitalnej jest ich 539, w departamentach i terytoriach zamorskich - 27. Jeden okręg obejmuje średnio 100 tysięcy mieszkańców. Oprócz tego po raz pierwszy Francuzi przebywający za granicą będą mogli wybierać swych deputowanych - 11 posłów reprezentujących 1,1 mln wyborców żyjących na emigracji. Do głosowania uprawnionych jest ok. 46 mln Francuzów spośród 65 mln obywateli kraju.

We Francji obowiązuje system prezydencki. Uprawnienia Zgromadzenia Narodowego są stosunkowo ograniczone: uchwala ustawy, zatwierdza budżet państwa, nadzoruje politykę rządu przez przeprowadzanie debat na określony temat. Może również obalić rząd uchwalając wotum nieufności lub odrzucając program rządowy czy ogólną deklarację polityczną rządu. Premier musi wówczas złożyć dymisję na ręce prezydenta. Kadencja Zgromadzenia trwa pięć lat; może ono być rozwiązane przez prezydenta.

Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 8 do maksymalnie godz. 20. Druga tura wyborów zaplanowana jest na 17 czerwca.

Autor: AB//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu