Francuski sąd zgodził się na ekstradycję oligarchy do Rosji

Biznesmen z Kazachstanu od ponad roku przebywa w areszcie domowym we Francji. Na zdjęciu Lyonwikipedia.org (CC BY-SA) | Calips

Sąd apelacyjny w Lyonie zgodził się na ekstradycję do Rosji i na Ukrainę kazachskiego oligarchy i opozycyjnego polityka Muchtara Ablazowa, oskarżonego przez te kraje o oszustwa na szeroką skalę.

Sąd uznał, że rosyjski wniosek o ekstradycję ma charakter priorytetowy. Ablazow od czasu zatrzymania go 31 lipca 2013 roku we Francji przebywa w areszcie w swojej willi na Lazurowym Wybrzeżu.

Zdefraudował 6 mld dol.?

Ten 51-letni były minister energetyki i handlu, będący obecnie politycznym oponentem prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa, jest mocno zaangażowany w prawny spór z bankiem BTA, którym niegdyś kierował; większość udziałów w banku przejął kazachski rząd. Kazachskie władze oskarżają go sprzeniewierzenie ok. 6 mld dolarów z BTA. Oprócz Astany również Rosja i Ukraina, gdzie bank BTA miał aktywa, ubiegały się o wydanie im biznesmena. On sam twierdzi, że zarzuty są motywowane politycznie.

Biznesmen zbiegł do Wielkiej Brytanii w 2009 roku. Otrzymał tam w 2011 roku azyl polityczny. Uciekł ze Zjednoczonego Królestwa w lutym 2012 roku, gdy tamtejszy sąd skazał go na 22 miesiące więzienia za obrazę sądu i od tego czasu się ukrywał.

W styczniu 2014 roku sąd apelacyjny w Aix-en-Provence zgodził się na ekstradycję Ablazowa, lecz w kwietniu sąd kasacyjny zablokował tę decyzję.

Żona wydalona przez Włochów

W czerwcu zeszłego roku władze Włoch deportowały do Kazachstanu żonę Ablazowa Ałmę Szałabajewą. Spotkało się to z ostrą krytyką ze strony włoskich polityków i mediów - według nich rząd zignorował w tym przypadku normalne procedury, by nie narazić się Kazachstanowi, ważnemu producentowi ropy naftowej. Ostatecznie władze Włoch przekonały rząd w Astanie, by pozwolił Szałabajewej na powrót do Europy.

W zeszłym roku brytyjski sędzia orzekł, że Ablazow podżegał do dokonania w BTA znacznej defraudacji. W sądowej walce ze zbiegłym biznesmenem bank ten wywalczył dotąd przejęcie jego aktywów w łącznej kwocie około 3,7 mld dolarów.

Obecna decyzja sądu apelacyjnego w Lyonie nie oznacza jednak natychmiastowej ekstradycji Ablazowa do Rosji. Jego adwokaci planują kolejne odwołania do sądu kasacyjnego, Rady Stanu, najwyższego organu francuskiego sądownictwa administracyjnego, oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Autor: adso\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org (CC BY-SA) | Calips