Partia Socjalistyczna triumfowała w niedzielnej pierwszej turze wyborów regionalnych we Francji zdobywając 30 proc. głosów - wynika z pierwszych sondażowych rezultatów ośrodka TNS/Sofres. Drugie miejsce zajęła rządząca centroprawicowa UMP z ok. 27 proc. głosów.
Zgodnie z przedwyborczymi notowaniami opozycyjni socjaliści wyprzedzili nieznacznie rządzącą Unię na Rzecz Ruchu Ludowego (UMP). Według exit polls TNS/Sofres, trzecie miejsce zajęła lista francuskich Zielonych, Europa Ekologiczna, z wynikiem 12,3 proc., a tuż za nią uplasował się skrajnie prawicowy Front Narodowy - 12 proc. głosów.
TNS/Sofres podał, że zanotowano niską jak na Francję frekwencję: do urn poszło 47 proc. uprawnionych do głosowania.
Dwie tury
Głosowanie odbywa się w dwóch turach: 14 i 21 marca w 22 regionach Francji kontynentalnej i 4 departamentach-regionach zamorskich (Martynice, Gwadelupie, Gujanie Francuskiej i Reunion). Ordynacja przewiduje, że do drugiej tury dojdzie wtedy, gdy w danym regionie żadna z list nie uzyska w pierwszej rozgrywce bezwzględnej większości głosów.
Lokale wyborcze, otwarte od godziny 8 w europejskiej części kraju, zostały zamknięte w niedzielę w większości okręgów wyborczych o godzinie 18, a w dużych miastach - o 19 lub 20.
Test dla rządzącej centroprawicy"
Tegoroczne wybory regionalne są uważane powszechnie za test dla rządzącej centroprawicy. Zdaniem komentatorów, popierając w swoim regionie lewicę, wielu wyborców może pokazać "czerwoną kartkę" rządzącej UMP prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego i premiera Francois Fillona.
Jeśli po pierwszej turze dojdzie w terenie do sojuszy między ugrupowaniami lewicowymi, centroprawicy grozi utrata jej ostatnich bastionów. Obecnie lewica rządzi we wszystkich radach regionów z wyjątkiem Alzacji i Korsyki.
Znaczące kompetencje
Francuska ordynacja wyborcza zezwala na start w wyborach samorządowych politykom zasiadającym we władzach centralnych. W tych wyborach z ramienia UMP kandyduje aż 20 członków rządu, w tym minister ds. szkolnictwa wyższego i nauki Valerie Pecresse i minister spraw wewnętrznych Brice Hortefeux. Z listy PS startuje zaś obecna przewodnicząca rady regionu Poitou-Charentes - Segolene Royal.
Francuskie rady regionów mają znaczące kompetencje. Decydują m.in. o budowie i utrzymaniu publicznych liceów, organizacji transportu regionalnego, zagospodarowaniu przestrzennym oraz wspierają rozwój gospodarczy lokalnej społeczności.
Źródło: PAP