14 skazanych za powiązania z atakami w Paryżu

Źródło:
PAP, Reuters

Na 30 lat więzienia paryski sąd skazał zaocznie Hayat Boumeddiene. Kobieta została uznana za winną finansowania terroryzmu oraz udział w grupie terrorystycznej. To jedna z 14 osób skazanych za współudział w atakach terrorystycznych na tygodnik "Charlie Hebdo" i koszerny supermarket w Paryżu w 2015 roku.

7 stycznia 2015 roku w Paryżu w ataku na redakcję satyrycznego tygodnika "Charlie Hebdo" zginęło 12 osób. Wśród zabitych byli rysownicy tygodnika, znanego z satyry wymierzonej w radykalny islam.

Hayat Boumeddiene była partnerką terrorysty Amedy Coulibaly'ego, który w styczniu 2015 roku zabił policjantkę w podparyskim Montrouge, a następnego dnia zabarykadował się w koszernym supermarkecie Hyper Cacher w Paryżu, biorąc zakładników i zabijając czterech z nich. Coulibaly został zastrzelony przez policję.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Sąd uznał, że kobieta odegrała ważną rolę w przygotowaniu ataków terrorystycznych we Francji w 2015 roku i w szerzeniu propagandy tzw. Państwa Islamskiego (IS). Boumeddiene uciekła do Syrii i prawdopodobnie nadal tam przebywa. Była sądzona zaocznie.

Pozostali skazani

Pięciu orzekających w trwającym od trzech miesięcy procesie sędziów uznało również Mohameda Belhoucine'a, który prawdopodobnie zmarł w Syrii, za współwinnego zbrodni popełnionych przez Coulibaly'ego i skazało go na dożywotnie więzienie.

Ali Riza Polat został skazany na 30 lat więzienia za współudział w zbrodniach popełnionych przez Coulibaly'ego, a także przez braci Saida i Cherifa Kouachich, którzy 7 stycznia 2015 roku zaatakowali paryską redakcję tygodnika satyrycznego "Charlie Hebdo", zabijając 12 osób. Bracia Kouachi również zostali zabici przez policję. Według śledczych Polat był najbliższym współpracownikiem Coulibaly'ego.

Medhi Belhoucine (brat Mohameda), Amar Ramdani, Mickael Nezar Pastor Alwatik i Willy Prevost zostali skazani za udział w organizacji terrorystycznej. Natomiast Said Makhlouf, Mohamed-Amine Fares, Christophe Raumel, Michel Catino, Metin Karasular, Miguel Martinez i Abdelaziz Abbad zostali uznani za winnych udziału w grupie przestępczej, ale nie zakwalifikowano jej jako grupy o charakterze terrorystycznym.

Autorka/Autor:pp\mtom

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: