Nowy zakaz dla muzułmanek we Francji. Wejdzie w życie we wrześniu

Źródło:
BBC, TF1 TV, France24
Muzułmanki we Francji (wideo ilustracyjne)
Muzułmanki we Francji (wideo ilustracyjne)Reuters Archive
wideo 2/2
Muzułmanki we Francji (wideo ilustracyjne)Reuters Archive

Muzułmanki we Francji nie będą już mogły nosić abai w szkole, poinformował minister edukacji tego kraju. Podkreślił, że celem zakazu, który ma wejść w życie 4 września, jest to, aby ubiór danej osoby nie mógł wskazywać na jej wyznanie.

Francuski minister edukacji Gabriel Attal poinformował w niedzielę w rozmowie ze stacją TF1 TV, że w szkołach publicznych na terenie całego kraju zakazane zostanie noszenie abai, luźnego okrycia wierzchniego przypominającego płaszcz, zakładanego przez muzułmanki. Nowy przepis wejdzie w życie wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, 4 września.

ZOBACZ TEŻ: Flagi Unii Europejskiej na miejskich ratuszach. Nowe prawo budzi kontrowersje we Francji

Francja. Zakaz noszenia abai

- Wchodząc do klasy, nie powinniśmy mieć możliwości zidentyfikowania na pierwszy rzut oka wyznania uczniów - podkreślił Attal. - Zdecydowałem, że abaja nie będzie już dłużej mogła być noszona w szkołach - zaznaczył. Dodał, że wkrótce zostaną wydane odpowiednie wytyczne na szczeblu krajowym.

BBC zauważa, że nowy przepis wejdzie w życie po doniesieniach, że abaja noszona była przez uczennice szkół coraz częściej oraz po trwającej wiele miesięcy debacie publicznej na temat symboli islamskich. Dyskusje te nasiliły się w 2020 roku po brutalnym morderstwie nauczyciela Samuela Paty'ego, który pokazywał uczniom karykatury Mahometa. Jego zabójcą był 18-letni czeczeński uchodźca. Francuska prawica domagała się wprowadzenia zakazu noszenia abai, podczas gdy politycy lewicy podnosili obawy dotyczące nieprzestrzegania praw muzułmańskich kobiet i dziewcząt.

Stacja przypomina, że we Francji obowiązują ścisłe przepisy dotyczące zakazu pokazywania symboli religijnych w szkołach publicznych i budynkach rządowych, które wynikają ze świeckiego charakteru państwa. Od 2004 roku we Francji zakazane jest noszenie widocznych symboli religijnych w szkołach publicznych. W 2010 roku zakazano zasłaniania twarzy w miejscach publicznych, zabraniając tym samym kobietom noszenia burek i nikabów. Abaja pozostawała zaś w "szarej strefie" i nie była w szczególny sposób uwzględniana w prawie. We Francji mieszka około pięciu milionów muzułmanów.

Zakaz ogłoszony przez Attala jest jednocześnie jego pierwszą ważną decyzją polityczną. Został on mianowany ministrem edukacji w lipcu tego roku w wieku zaledwie 34 lat.

ZOBACZ TEŻ: Nagrała mężczyznę umierającego w metrze, wideo trafiło do sieci. Jest wyrok sądu

Autorka/Autor:pb//az

Źródło: BBC, TF1 TV, France24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock