"To pierwsze tego typu ćwiczenia armii francuskiej, a nawet pierwsze w Europie"

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP
Rosja wysłała na orbitę satelitę Arktika-M
Rosja wysłała na orbitę satelitę Arktika-M Roskosmos
wideo 2/4
Roskosmos Rosja wysłała na orbitę satelitę Arktika-M

Od 8 do 12 marca Francja przeprowadza pierwsze kosmiczne ćwiczenia wojskowe. Mają one na celu oszacowanie zdolności Paryża do ochrony swych satelitów i monitorowania zmilitaryzowanej przestrzeni kosmicznej na wypadek konfrontacji mocarstw.

Nazwa ćwiczeń AsterX nawiązuje do pierwszego francuskiego satelity wystrzelonego w 1965 roku. - To pierwsze tego typu ćwiczenia armii francuskiej, a nawet pierwsze w Europie – stwierdził komendant oddziału specjalnego francuskiej armii CDE gen. Michel Friedling na konferencji prasowej.

Jak dodał, ćwiczenia są "testem warunków skrajnych w wypadku naszych systemów" w celu oceny przyszłych potrzeb i wsparcia rozwoju nowego dowództwa zainstalowanego w Tuluzie, które w 2025 roku będzie liczyło 500 członków personelu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Scenariusz ćwiczeń zakłada kryzys wywołany napięciami w relacjach między państwem dysponującym potencjałem kosmicznym a państwem, które z Francją łączy umowa o pomocy wojskowej. - Łańcuch wydarzeń generuje kolejne sytuacje kryzysowe i rosnące zagrożenie dla naszych zasobów kosmicznych, ale nie tylko – wyjaśnił generał. Dodał, że w scenariuszu pewną rolę odgrywają "fikcyjne media i sieci społecznościowe".

Francuska strategia kosmicznej obrony

Francuskie media przypominają, że w 2017 r. rosyjski satelita szpiegowski Louch-Olympe próbował zbliżyć się do francusko-włoskiego satelity wojskowego Atena-Fidus. Z kolei Waszyngton w zeszłym roku oskarżył Rosję o przeprowadzenie testów broni przeciwsatelitarnej z kosmosu.

Paryż w 2019 roku stworzył strategię kosmicznej obrony i planuje przeznaczyć na nią prawie 5 mld euro w latach 2019–2025, w tym 3,6 mld euro na same satelity.

Francja dysponuje stale uaktualnianą bazą danych dotyczącą ponad 10 tys. obiektów kosmicznych na orbicie, które stale monitoruje. Do końca dekady zamierza nabyć satelity patrolowe wyposażone w kamery i lasery, aby utrzymywać inne obiekty kosmiczne z dala od swoich satelitów.

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości