Rosyjski konsulat pozostanie na Wyspach Alandzkich

Źródło:
PAP

Szef fińskiej dyplomacji Pekka Haavisto poinformował w sobotę, że ani ze strony Finlandii, ani Rosji, nie ma planów dotyczących zamknięcia rosyjskiego konsulatu na Wyspach Alandzkich. Placówka dyplomatyczna w tym miejscu wzbudza kontrowersje, zwłaszcza po inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę.

Minister spraw zagranicznych Finlandii zaznaczył, że kwestia Wysp Alandzkich (ich szczególny międzynarodowy status związany z demilitaryzacją) była dokładnie omawiana w trakcie wiosennych negocjacji Finlandii z NATO.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ 

- Ustalono, że rosyjski konsulat nie stanowi przeszkody w członkostwie Finlandii w Sojuszu – wyjaśnił Pekka Haavisto. Dodał, że Finlandia jest zobowiązana do obrony wysp w trakcie wojny. Tak będzie również – mówił – gdy kraj stanie się członkiem NATO.

- Konsulat działa normalnie i, o ile wiem, obecnie jest tam niewielki personel – dodał Haavisto.

Protesty przed gmachem konsulatu

Konsulat na Wyspach Alandzkich od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę wzbudza wiele kontrowersji. Cyklicznie przed jego gmachem w stolicy wysp Maarianhaminie odbywają się protesty. Mieści się w starym drewnianym budynku przy Norra Esplanadgatan. Placówka została ustanowiona w okresie II wojny światowej po fińsko-sowieckiej wojnie zimowej (1939-1940). Do jej głównych zadań należy nadzór nad demilitaryzacją wysp i utrzymywaniem braku umocnień wojskowych.

Zdaniem niektórych fińskich komentatorów i historyków, porozumienie zawarte z ZSRR jest już przestarzałe, a dalsze funkcjonowanie konsulatu jest "spuścizną po zimnej wojnie" i może stanowić "zagrożenie dla bezpieczeństwa".

Wyspy AlandzkieShutterstock

Demilitaryzacja Wysp

Wyspy Alandzkie są autonomicznym terytorium należącym do Finlandii. Są położone u wejścia do Zatoki Botnickiej i w połowie przeprawy morskiej między Finlandią a Szwecją.

Pierwotnie demilitaryzacja wysp została ustanowiona na podstawie międzynarodowych porozumień sięgających Wojny Krymskiej w połowie XIX w. Status ten potwierdzano następnie po I i II wojnie światowej.

Archipelag jest zamieszkany przez ok. 30 tys. osób, głównie szwedzkojęzycznych. Na jego terytorium obowiązuje całkowity zakaz manewrów i przelotów wojskowych. W tym roku obchodzono 100-lecie samorządu wysp.

Autorka/Autor:tas/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: