Finlandia zamyka całą granicę z Rosją

Źródło:
Reuters, PAP

Rosyjskie działania zmuszają Finlandię do zamknięcia całej jej granicy z sąsiadem dla ruchu osobowego - przekazał rząd w Helsinkach. Migranci napływający w stronę Finlandii przez Rosję nie będą mogli teraz przekroczyć granicy i złożyć podań o azyl.

Decyzja o zamknięciu całej granicy, w tym ostatniego otwartego dotąd przejścia na dalekiej północy w Laponii, w kierunku na Murmańsk (ok. 250 km od granicy), wchodzi w życie w nocy ze środy na czwartek i będzie obowiązywać przez dwa tygodnie.

Następuje to w odpowiedzi na "zorganizowane działanie państwa rosyjskiego zmierzające do wywarcia wpływu" na Finlandię - podkreślił premier Petteri Orpo na konferencji w Helsinkach.

Dodał, że zjawisko napływu migrantów jest "zagrożeniem dla bezpieczeństwa" kraju i takie są główne podstawy tymczasowego zamknięcia granicy. - Rosja doprowadziła do takiej sytuacji i też Rosja może to zakończyć – oświadczył Orpo.

Po zamknięciu całej wschodniej granicy podania o azyl będą przyjmowane we wszystkich portach lotniczych oraz morskich.

Z komunikatu rządu w Helsinkach wynika, że przez granicę z Rosją będą mogły przejeżdżać tylko transporty towarów.

Według doniesień prasowych rada ministrów, uzasadniając potrzebę zamknięcia całej granicy wschodniej, powołała się na informacje wywiadowcze, z których wynika, że państwo rosyjskie organizuje przepływ migrantów nie tylko z Bliskiego Wschodu, ale także z afrykańskiego Półwyspu Somalijskiego, i przyznaje im wizy w szybkim trybie, a następnie pomaga w transporcie imigrantów pod fińską granicę, by dalej przedostawali się do UE. Kluczowa – jak się podkreśla – nie jest liczba migrantów, ale rodzaj zjawiska i niebezpieczne działanie innego państwa.

Jak przypomina Reuters, w listopadzie do Finlandii od strony Rosji przedostało się niemal tysiąc obywateli m.in. Kenii, Maroka, Pakistanu, Somalii, Syrii i Jemenu. Rosyjskie służby dowoziły w ostatnim czasie migrantów na przejścia graniczne, które pozostawały otwarte.

Zamknięta granica. Decyzja pierwotnie wstrzymana

W ubiegłym tygodniu pierwotną decyzję rządu o zamknięciu całej granicy wstrzymał kanclerz sprawiedliwości, konstytucyjny organ nadzorujący pracę najwyższych urzędników kraju oraz opiniujący propozycję zmian prawnych. Organ stwierdził wówczas, że rządowa propozycja nie zabezpieczałyby wystarczająco uprawnień migrantów do międzynarodowej ochrony, zawartych w normach konstytucyjnych, prawie UE, Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz innych dokumentach.

Z kolei w ocenie parlamentarnej komisji konstytucyjnej możliwe jest na krótki czas zamknięcie wszystkich przejść granicznych w "wyjątkowych okolicznościach", w tym w szczególności w sytuacji, gdy "migracja jest środkiem instrumentalnego wywierania wpływu".

Według raportu MSW wraz z napływem migrantów potencjalnie na terytorium Finlandii mogą przedostać się osoby niebezpieczne, w tym oskarżane o zbrodnie wojenne, czy też zradykalizowane.

Jesienią tego roku do Finlandii przez wschodnią granicę dotarło blisko 1000 osób z krajów trzecich bez odpowiednich dokumentów, w tym przemieszczając się na ostatnim odcinku w strefie przygranicznej na rowerach czy hulajnogach.

Cztery główne przejścia graniczne w Karelii, w których koncentruje się ruch z Petersburga czy Moskwy, zostały zamknięte w połowie listopada na trzy miesiące. Kolejne północne punkty kontroli granicznej zostały zamknięte kilka dni później na okres do 23

Autorka/Autor:adso

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl