Finlandia nie będzie starać się o wejście do NATO. Premier zmienił zdanie po wyborach

EPPNowy premier Finlandii zmienił zdanie ws. przystąpienia do NATO

Obecny rząd Finlandii nie zamierza w trakcie swej kadencji podejmować starań o członkostwo w NATO - zadeklarował w poniedziałek w trakcie wizyty w Estonii fiński premier Alexander Stubb.

Jak przyznał Stubb w rozmowie z dziennikarzami, wejście Estonii do NATO wzmocniło stabilność i bezpieczeństwo regionu bałtyckiego. Potwierdził jednocześnie, że za kadencji jego gabinetu Finlandia najprawdopodobniej nie wystąpi o członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Zmienił zdanie

Stubb, który jest przywódcą konserwatywnego ugrupowania Koalicja Narodowa (KOK), został zatwierdzony na stanowisku premiera przez parlament 23 czerwca. Wcześniej niejednokrotnie publicznie postulował, by neutralna obecnie Finlandia weszła w najbliższych latach do NATO. 46-letni Stubb zaliczany jest do liberalnego skrzydła KOK - głównego ugrupowania pięciopartyjnej koalicji. Jego poprzednik na stanowisku szefa partii i urzędzie premiera Jyrki Katainen wycofał się z krajowej polityki, by móc ubiegać się o członkostwo władz Unii Europejskiej.

Autor: kło//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPP

Pozostałe wiadomości