Urzędnicy Franciszka odnaleźli "setki milionów euro". Watykan: nie są nielegalne

Aktualizacja:

Kardynałowie i urzędnicy podczas przeglądu finansów Watykanu w ramach ich reformy odnaleźli setki milionów euro, które nie figurowały w budżetach Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego - ujawnił prefekt Sekretariatu ds. Ekonomii kardynał George Pell. Rzecznik Watykanu Federico Lombardi pospieszył z wyjaśnieniami, że znalezione pieniądze nie są "nielegalne czy źle zarządzane".

Watykański rzecznik, przedstawiając to wyjaśnienie w piątek, stanowczo odrzucił sugestie niektórych mediów, które znalezisko określiły jako "nielegalne fundusze". Wiadomą rzeczą było to - przypomniał ks. Lombardi - że budżety Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego nie obejmowały dotąd całej administracji za Spiżową Bramą, lecz tylko najważniejsze instytucje.

Franciszek zarządził centralizację

O znalezieniu aktywów poinformował na łamach pierwszego numeru nowego brytyjskiego pisma "Catholic Herald Magazine" australijski purpurat George Pell. Jego słowa przytoczyły największe światowe media.

Ze słów kardynała Pella, który od początku tego roku pełni funkcję "ministra finansów" za Spiżową Bramą, wynika, że odkrycia dokonano w czasie skrupulatnych kontroli w watykańskich urzędach: kongregacjach, radach i innych instytucjach prowadzonych w związku z przygotowaniami do realizacji reformy. Polega ona na konsolidacji i centralizacji całej polityki finansowej oraz budżetu i spójnym zarządzaniu wszystkimi inwestycjami, a także aktywami.

Finanse w opłakanym stanie, bo "biskupi jak papieże"

Poszczególne urzędy dysponowały do czasu wprowadzanej obecnie reformy papieża Franciszka dużą autonomią finansową i właśnie temu wyzwaniu trzeba było stawić czoła, porządkując system nadzoru nad nimi - przyznał papieski doradca i bliski współpracownik.

Prefekt Sekretariatu ds. Ekonomii podkreślił, że "Watykan nie jest bankrutem" i jest w dobrej sytuacji dzięki posiadanym aktywom oraz inwestycjom.

"Odkryliśmy, że sytuacja jest znacznie lepsza, niż się wydawała, ponieważ setki milionów euro były odłożone na osobnych rachunkach i nie figurowały w budżetach" - wyjaśnił kardynał Pell. Obrazowo przedstawiając to, jaki brak koordynacji panował dotąd w finansach Watykanu, przytoczył historię z czasów pontyfikatu Leona XIII. Papież ten wysłał wizytatora do Irlandii, by przygotował dla niego raport o stanie tamtejszego Kościoła. Wizytator zapytany potem przez Leona XIII o swe spotkania z biskupami, odparł, że nie spotkał tam żadnych biskupów, "tylko 25 papieży". "Tak było z watykańskimi finansami. Kongregacje, rady i zwłaszcza Sekretariat Stanu cieszyły się niezależnością i broniły jej" - przyznał kardynał z Australii, koordynujący obecnie całe finanse Watykanu i Stolicy Apostolskiej.

Autor: adso,kg//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: