Zabił, gdy zorientował się, że prostytutka jest transseksualna


Żołnierz amerykańskiej piechoty morskiej usłyszał wyrok od 6 do 12 lat więzienia za morderstwo filipińskiej kobiety. W ubiegłym roku z nowo poznaną Filipinką poszedł do hotelowego pokoju, a nad ranem znaleziono w nim jej ciało.

Joseph Scott Pemberton, starszy szeregowy przebywający w ramach służby na Filipinach, został uznany winnym morderstwa. Jak wykazał sąd, w październiku 2014 roku najpierw dusił, a następnie utopił w sedesie Jennifer Launde, po tym jak zorientował się, że jest ona transseksualna. Jennifer była wcześniej mężczyzną, znanym jako Jeffrey.

Tragedia w pokoju hotelowym

Pemberton, operator wyrzutni rakiet przeciwpancernych, był jednym z tysięcy żołnierzy, którzy brali udział we wspólnych amerykańsko-filipińskich ćwiczeniach wojskowych na Filipinach. Po służbie udał się do baru w mieście Olongapo na północny zachód od Manili, gdzie poznał Jennifer Launde.

Jak później przyznali świadkowie, zamordowana pracowała jako prostytutka. Tego samego wieczoru para razem wynajęła pokój hotelowy, w którym doszło do tragedii.

Amerykanin przyznał w czasie procesu, że dusił Launde w trakcie kłótni po odkryciu, że urodziła się mężczyzną. Jego adwokat zapewniał jednak, że kobieta żyła, gdy Pemberton wychodził z hotelu, i zapowiedział odwoływanie się od decyzji sądu.

Oburzenie na Filipinach

Matka Jennifer Launde, Julita, powiedziała, że nie jest zadowolona z wyroku, ponieważ liczyła, że będzie on bardziej surowy. - Ale najważniejsze, że on pójdzie do więzienia - powiedziała, dodając ze łzami w oczach: "Życie mojego syna nie poszło na marne".

Morderstwo Jennifer Launde wywołało wybuch gniewu na Filipinach i wezwania części polityków do zakończenia wojskowej obecności Stanów Zjednoczonych na Filipinach.

Podpisana w ubiegłym roku umowa międzyrządowa zezwala Amerykanom na czasowe korzystanie ze wskazanych baz morskich i lotniczych na Filipinach. W związku ze sporem terytorialnym na Morzu Południowochińskim rozważane jest również dalsze zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w tym kraju.

Autor: mm\mtom / Źródło: NBC News, tvn24.pl