Świat

"Farsa, parodia". Plebiscyt na wschodzie Ukrainy jak "Szklana pułapka V"

Świat

tvn24Referendum pod Ługańskiem

Referendum separatystów w obwodach donieckim i ługańskim jest farsą i parodią, porównywalną do "Szklanej Pułapki V" - uważa Adam Balcer ze Studium Europy Wschodniej. - Oni organizują głosowanie w dwóch obwodach, nad którymi nie mają nawet kontroli - powiedział w studio TVN24. Dodał, że plebiscyty odbywają się tylko w niektórych miastach lub nawet ich częściach. Według niego niedzielne głosowanie jest jeszcze większą farsą niż to na Krymie.

Balcer przypomniał, że w trakcie referendum separatystów na Krymie (w Sewastopolu) frekwencja wynosiła 120 proc - w głosowaniu wzięło udział znacznie więcej osób niż uprawnionych do głosowania. - Poprzeczka jest zawieszona bardzo wysoko - podsumował, nawiązując do niedzielnego plebiscytu.

Referendum na Krymie było farsą

- Referendum na Krymie było farsą. Jeśli jak kręci się filmy to "Szklana Pułapka V" jest już żenadą żenady, to (w przypadku niedzielnego referendum separatystów - red.) mamy taką farsę i parodię.

Dodał, że głosowaniu nie przyglądają się nawet - jak określił - pożyteczni idioci - czyli obserwatorzy z zaprzyjaźnionych partii.

Balcer powiedział, że tzw. referendum organizowane jest w dwóch obwodach, nad którymi separatyści nie mają kontroli. - To nie jest tak jak na Krymie, gdzie Rosja mogła zablokować ukraińskich żołnierzy w bazach - wyjaśnił.

Dodał, że tamto referendum zostało sfałszowane. W przypadku Donbasu, referendum jest przeprowadzane tylko w wybranych miastach lub nawet dzielnicach.

Balcer stwierdził, że separatyści nie mają nawet przygotowanych kart do głosowania czy list wyborczych. - To jest parodia - powiedział.

Głosowanie w Donbasie

W Donbasie trwa w niedzielę referendum niepodległościowe zorganizowane przez separatystów.

Ria Nowosti pisze, że lokalne wyborcze w Słowiańsku otwarto według planów w niedzielę o godz. 7 rano mimo strzałów w nocy i długiej salwy z broni artyleryjskiej tuż przed startem głosowania. Agencja powołuje się na relację swojego dziennikarza, który jest na miejscu. Według niego, w centrum miasta jest spokojnie, w lokalach gra muzyka. Ludzie tłumnie pojawili się przed lokalami jeszcze przed rozpoczęciem głosowania.

Lokale wyborcze będą otwarte do godz. 21 czasu polskiego. Uczestnicy w obwodzie donieckim odpowiedzą na pytanie: „Czy popierasz akt niepodległości Donieckiej Republiki Ludowej?”, zaś w ługańskim – „Czy popierasz akt niepodległości Ługańskiej Republiki Ludowej?”.

Przeciwko referendum wypowiedziały się nie tylko władze Ukrainy, ale i Stanów Zjednoczonych oraz państw unijnych, które oświadczyły, że nie uznają wyników tego plebiscytu.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: pk/tr / Źródło: tvn24

Tagi:
Raporty: