Smutny londyński powrót. Trumna z ciałem Elżbiety II dotarła do Pałacu Buckingham

Aktualizacja:
Autor:
pp/adso
Źródło:
PAP

Trumna z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II jest już w Pałacu Buckingham. Została tam przewieziona wieczorem z bazy Królewskich Sił Powietrznych (RAF) Northolt w zachodnim Londynie, gdzie wylądowała po podróży z Edynburga. W środę trumna trafi do Pałacu Westminsterskiego, siedziby brytyjskiego parlamentu, gdzie pozostanie do 19 września - dnia pogrzebu monarchini.

Trumna z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II została we wtorek po południu wyniesiona z katedry św. Idziego w Edynburgu i przewieziona na lotnisko w stolicy Szkocji. Samolot odleciał około 20 minut wcześniej niż pierwotnie zapowiadano.

Nieco wcześniej zakończyła się możliwość przejścia koło trumny, aby oddać w ten sposób hołd zmarłej monarchini.

Jak informował szkocki rząd, na dwie godziny przed zamknięciem drzwi do katedry, od poniedziałkowego wieczora, kiedy trumna została wystawiona na widok publiczny, hołd królowej oddało ponad 26 tys. osób. W szczytowym momencie w poniedziałek wieczorem kolejka osób oczekujących na wejście do katedry miała długość ponad 1,5 kilometra.

Przejazd królewskiej kolumny z trumną Elżbiety II
Przejazd kolumny królewskiejRemi Kuliberda / Kontakt 24

Samolot z ciałem Elżbiety II wylądował przed godziną 19 w bazie RAF Northolt w zachodnim Londynie. Jak poinformował wcześniej we wtorek dowódca RAF marszałek Mike Wigston, maszyna, którą przetransportowano trumnę, była niedawno wykorzystywana podczas ewakuacji z Afganistanu oraz do dostarczania pomocy oraz broni do Ukrainy.

Z bazy trumna została przewieziona do Pałacu Buckingham, gdzie czekali na nią król Karol III i królowa małżonka Camilla, którzy wrócili we wtorek z Irlandii Północnej. Pomimo zmroku i padającego deszczu przed budynkiem na ostatni przyjazd Elżbiety II do swojej głównej rezydencji czekały tysiące ludzi.

Trumna z ciałem Elżbiety II dotarła do Pałacu BuckinghamReuters

Księżniczka Anna była cały czas obecna przy trumnie. "To był zaszczyt i przywilej"

Przez całą drogę wraz z trumną podróżowała córka królowej księżniczka Anna i jej mąż wiceadmirał Timothy Lawrence. "Miałam szczęście dzielić ostatnie 24 godziny życia mojej najdroższej Matki. To był zaszczyt i przywilej towarzyszyć jej w jej ostatniej podróży. Świadectwo miłości i szacunku okazanego przez tak wielu podczas tej podróży uczyło zarówno pokory, jak i podnosiło na duchu" - napisała w oświadczeniu księżniczka.

"Wszyscy będziemy dzielić wyjątkowe wspomnienia. Składam moje podziękowania każdemu, kto podziela nasze poczucie straty. Być może przypomniano nam, jak wiele z jej obecności i wkładu w naszą narodową tożsamość braliśmy za pewnik. Jestem również tak wdzięczna za wsparcie i zrozumienie oferowane mojemu drogiemu bratu Karolowi, gdy przyjmuje dodatkowe obowiązki monarchy. Mojej matce, królowej, dziękuję" - dodała.

Trumna pozostanie w Pałacu Buckingham przez kilkanaście godzin, w czasie których hołd królowej oddadzą członkowie rodziny królewskiej oraz personel pałacu. Wczesnym popołudniem w środę trumna zostanie przewieziona do Pałacu Westminsterskiego, siedziby brytyjskiego parlamentu, gdzie pozostanie do dnia pogrzebu, czyli do 19 września. Od godz. 17 miejscowego czasu w środę (18 w Polsce) trumna będzie wystawiona tam na widok publiczny.

Elżbieta II zmarła w czwartek, 8 września na zamku Balmoral w północno-wschodniej Szkocji. Jej pogrzeb odbędzie się w poniedziałek rano w Londynie.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Premierzy królowej". Film dokumentalny o Elżbiecie II
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości