Generał Tantawi nie żyje. Rządził Egiptem po rewolucji Arabskiej Wiosny

Źródło:
PAP

Generał Mohammed Hussein Tantawi, który rządził Egiptem przez 17 miesięcy po obaleniu wieloletniego przywódcy Hosniego Mubaraka, zmarł w wieku 85 lat - podała agencja Associated Press za egipskim pałacem prezydenckim.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Generał od miesięcy zmagał się z kłopotami zdrowotnymi. Zmarł w kairskim szpitalu. Pozostawił żonę i dwóch synów. Szczegółów pogrzebu nie podano do publicznej wiadomości. Religia muzułmańska nakazuje, by ciało zmarłego zostało bezzwłocznie pogrzebane.

Tantawi przez ponad dwie dekady piastował stanowisko ministra obrony. Przewodniczył Najwyższej Radzie Sił Zbrojnych, która przejęła władzę po wydarzeniach Arabskiej Wiosny z 2011 roku.

Stosunki między rządzącymi generałami a ruchem prodemokratycznym, który dowodził 18-dniowym powstaniem przeciwko prezydentowi Mubarakowi, szybko wyraźnie się pogorszyły.

Tantawi był znany z niekwestionowanej lojalności wobec byłego prezydenta. Szybko rozprawił się z prodemokratycznymi aktywistami.

Arabska Wiosna w Egipcie

W październiku 2011 doszło do brutalnego incydentu, podczas którego wojskowe pojazdy opancerzone najechały na demonstrantów przed telewizją publiczną. Zginęło wówczas kilka osób. Zdarzenie zapoczątkowało zaciekłą kampanię tłumienia społecznego sprzeciwu, w wyniku której, w kolejnych miesiącach, z rąk sił bezpieczeństwa zginęły dziesiątki protestujących, a wielu zostało aresztowanych i osadzonych w więzieniach. Nie brakowało więźniów przetrzymywanych na podstawie sfabrykowanych dowodów. Niektórzy byli torturowani.

Młodzi aktywiści ruchu obywatelskiego oskarżyli Tantawiego o sięganie do tych samych praktyk, które stosował obalony Mubarak.

Tantawi i Najwyższa Rada Wojskowa cieszyli się letnim poparciem największego w Egipcie ugrupowania islamistycznego - Bractwa Muzułmańskiego, zanim spór między wojskiem a radykałami religijnymi osiągnął apogeum w 2012 roku.

Bractwo było uciskane za rządów Mubaraka. Wygrało wybory parlamentarne po jego obaleniu, określając ten społeczny głos jako jedyny naprawdę wolny. Po sięgnięciu po większość parlamentarną, wprowadziło swojego przedstawiciela Mohammeda Mursiego na urząd prezydenta.

Sąd rozwiązał jednak parlament zdominowany przez Bractwo. Generałowie przyznali sobie władzę ustawodawczą i prawo do polityki budżetowej oraz kontrolę nad procesem tworzenia nowej konstytucji.

Prezydent Mursi, by usunąć w cień Tantawiego, na stanowisko ministra obrony mianował gen. Abdel Fattaha al-Sisiego, ówczesnego szefa wywiadu wojskowego, a dzisiejszego prezydenta Egiptu.

Uchodził za "uroczego człowieka o dworskich manierach, ale zarazem odpornego na wszelkie zmiany"

Tantawi był żołnierzem piechoty. Walczył m.in. podczas kryzysu sueskiego jesienią roku 1956. W egipskiej telewizji uchodził za "uroczego człowieka o dworskich manierach, ale zarazem odpornego na wszelkie zmiany".

Amerykańska nota dyplomatyczna z 2008 roku, która trafiła do opinii publicznej poprzez WikiLeaks, mówiła o "spadającej za czasów Tantawiego gotowości taktycznej i operacyjnej egipskich sił zbrojnych".

Autorka/Autor:mjz

Źródło: PAP