17 mumii odkryli archeolodzy w liczącym co najmniej 1700 lat podziemnym grobowcu w prowincji Al-Minja w środkowym Egipcie - poinformowało w sobotę egipskie ministerstwo do spraw zabytków starożytności. W grobowcu znaleziono też sarkofagi wykonane z kamienia i gliny, a także starożytne inskrypcje oraz groby zwierząt.
Jak poinformował szef resortu Chalid el-Anani, kilka mumii jest w stanie nietkniętym.
Znajdowały się w długim na trzy kilometry podziemnym grobowcu, gdzie znaleziono też sarkofagi wykonane z kamienia i gliny, a także starożytne inskrypcje oraz groby zwierząt.
Starożytne miejsce pochówku zwierząt
Grobowiec, znany naukowcom od 1931 roku, ale w znacznej mierze niezbadany, znajduje się nieopodal stolicy prowincji, miasta Al-Minja, około 260 kilometrów na południe od Kairu. Dotychczas region ten był znany głównie jako starożytne miejsce pochówku zwierząt.
Minister Anani podkreślił, że z uwagi na początkową fazę prowadzonych w grobowcu badań jest prawdopodobne, iż odnalezione zostaną kolejne mumie.
Ze wstępnych danych wynika, że grobowiec pochodzi z okresu hellenistycznego lub rzymskiego w historii Egiptu.
Odkrycia dokonano w czasie, gdy Egipt stara się ożywić krajową branżę turystyczną, która mocno ucierpiała na skutek politycznych zawirowań w tym kraju, zapoczątkowanych w 2011 roku przez wydarzenia tak zwanej arabskiej wiosny - zauważa agencja Associated Press.
Autor: kb,mm/tr / Źródło: PAP