Snowden już nie chce mieszkać w Rosji? Jego adwokat ujawnia plany

Świat

CC BY Wikipedia | www.youtube.com/user/TheWikiLeaksChannelEdward Snowden chciałby wrócić do Stanów Zjednoczonych - mówi jego adwokat

Rosyjski adwokat byłego współpracownika amerykańskich służb wywiadowczych Edwarda Snowdena ujawnił, że ten chciałby wrócić do ojczyzny. Snowden otrzymał tymczasowy azyl polityczny w Rosji w 2013 r., po ujawnieniu tajnych dokumentów amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). W Stanach Zjednoczonych postawiono mu zarzuty ujawnienia tajemnicy państwowej i szpiegostwa.

- Robimy wszystko możliwe, by sprawa z powrotem Snowdena do USA została rozstrzygnięta – powiedział jego adwokat Anatolij Kuczerena, cytowany przez rosyjską agencję RIA Nowosti. Wcześniej prawnik utrzymywał, że „amerykański uchodźca” zaadaptował się w Rosji.

O planach Snowdena związanych z powrotem do Stanów Zjednoczonych Anatolij Kuczerena mówił podczas prezentacji napisanej przez siebie książki „Wremia spruta” (Czas ośmiornicy), poświęconej amerykańskiemu demaskatorowi. Zaznaczył, że Snowden jest gotowy wrócić do USA, pod warunkiem jednak, że "będzie miał zagwarantowany sprawiedliwy i uczciwy proces".

"Demaskator pozostający w konspiracji"

Kuczerena twierdził, że Snowden nie miał zamiaru zostawać w Rosji. Utrzymywał, że sytuacja wokół niego nadal jest „niespokojna” i że "uchodźca" musi pozostawać w konspiracji i przemieszczać się z ochroną.

- Mam pewne informacje, ale nie chciałbym ich ujawniać, aby nie komplikować sytuacji. Oczywiście, czysto po ludzku, możemy się bać. Przestrzegamy środków bezpieczeństwa, ale to nie oznacza, że Snowden nie może się przemieszczać w ogóle. Jest wolnym człowiekiem. Chodzi do sklepów, muzeów i teatrów - zapewnił adwokat.

Nie ujawnił, czy ktokolwiek mógłby zagrażać amerykańskiemu uchodźcy w Rosji. Tłumaczył natomiast, dlaczego Amerykanin nie chce udzielać wywiadów rosyjskim dziennikarzom.

- Jest to związane z jego stanowiskiem i wcześniejszymi oświadczeniami, że podczas pobytu na terytorium Rosji nie będzie się zajmował "szkalowaniem" Stanów Zjednoczonych - mówił Kuczerena.

"Snowden nie zmienia poglądów"

Adwokat dowodził, że demaskator nie zmienił swoich poglądów i nadal uważa, że służby nie mają prawa ingerować w życie prywatne obywateli i że w sprawie ochrony informacji prywatnych będzie zwracał się do mediów o pośrednictwo.

W USA Edwardowi Snowdenowi postawiono zarzuty ujawnienia tajemnicy państwowej i szpiegostwa. Grozi mu do 30 lat pozbawienia wolności.

Anatolij Kuczerena utrzymuje, że otrzymał z USA obietnice, iż jego klient może uniknąć żądanego przez prokuraturę najwyższego wymiaru kary, pod warunkiem, że natychmiast wróci do kraju i podda się procesowi.

Autor: tas//gak / Źródło: Ria Novosti, vz.ru

Źródło zdjęcia głównego: CC BY Wikipedia | www.youtube.com/user/TheWikiLeaksChannel

Tagi:
Raporty: