Amerykanin Sean Parker zakłada instytut, który ma skupić się na rozwoju immunoterapii. Na stworzenie naukowego giganta przeznaczy ćwierć miliarda dolarów. Materiał "Faktów TVN".
Parker to pierwszy prezes Facebooka. W ramach jego projektu ma działać 40 laboratoriów i ponad 300 naukowców z sześciu głównych amerykańskich centrów badawczych. Specjaliści będą pracować nad immunoterapią, w której wykorzystuje się układ odpornościowy organizmu pacjenta. To czwarta, obok chemioterapii, radioterapii i chirurgii, metoda walki z nowotworami. I przyszłość onkologii, jak tłumaczy prof. Piotr Rutkowski z Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie. W codziennej walce z rakiem naukowcy z placówek medycznych muszą zmagać się nie tylko z brakiem pieniędzy, ale również z biurokracją. W tym też pomoże im instytut Parkera.
- Przez te instytucje co roku przewija się 400 tysięcy chorych. Usprawnimy teraz prowadzenie badań klinicznych i wymianę pacjentów między ośrodkami - zapewnia Parker.
Zniszczyć raka
Zwalczanie nowotworów to w tej chwili cel numer jeden dla amerykańskiej służby zdrowia. Inicjatywa Parkera idealnie wpisuje się w słowa Baracka Obamy, który dwa miesiące temu ogłosił, że zniszczenie raka to sprawa priorytetowa dla polityki zdrowotnej USA.
Każdego roku w Polsce na raka zachorowuje ponad 160 tysięcy osób. Ponad 100 tysięcy umiera.
Autor: TG/ja / Źródło: "Fakty TVN"
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY-SA 2.0