Afera podsłuchowa w Wielkiej Brytanii zatacza coraz szersze kręgi. Scotland Yard aresztował dziennikarza wysokonakładowego tabloidu "The Sun" Jamie Pyatta. Zarzuca mu się korumpowanie policjantów.
Pyatt jest szóstą osobą aresztowaną w ramach operacji "Elveden" wszczętej w lipcu tego roku w reakcji na doniesienia, że w ciągu kilku lat funkcjonariusze otrzymali około 130 tysięcy funtów od tabloidu "News of the World" (NotW) w zamian za poufne informacje.
Punktem wyjścia operacji było przekazanie policji przez wydawcę "NotW" e-maili wskazujących na dokonywanie tego rodzaju płatności.
Medialni krezusi
"The Sun" i "News of the World" to tytuły prasowe wydawane przez News International, koncern prasowy wchodzący w skład imperium mediów News Corp. Ruperta Murdocha, którego prezesem jest jego syn - James. Obu tabloidom zarzuca się angażowanie hakerów do włamywania się do skrzynek głosowych i "kupowanie" od policji informacji, które następnie publikowano jako ekskluzywne, będące efektem dziennikarskiej dociekliwości.
W ramach operacji Elveden Scotland Yard aresztował wcześniej byłego redaktora naczelnego "NotW" (2003-07) Andy Coulsona oraz Rebekę Brooks, redaktorkę naczelną "NotW" (2000-03) i "The Sun" (2003-09), a także byłą dyrektor wykonawczą News International.
Nieczyste zagrania
Koncern odmówił skomentowania aresztowania 48-letniego Pyatta, zatrudnionego w "The Sun" od 1987 roku. Policja nie ujawniła jego nazwiska, ale "The Guardian", od dawna nagłaśniający aferę podsłuchową, ustalił, że chodzi o niego.
Elveden jest jedną z trzech policyjnych operacji prowadzonych w związku z aferą podsłuchową. Pozostałe to Weeting i Tuleta. Dotyczą włamań do skrzynek głosowych i komputerów. W ramach operacji Weeting policja aresztowała dotychczas 16 osób.
W czwartek Scotland Yard potwierdził, że hakerzy działający na zlecenie tabloidów mogli byli włamać się do skrzynek głosowych blisko 5 800 osób.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: thesun.co.uk