Pekin prowadzi rozmowy w sprawie utworzenia w Dżibuti, gdzie USA i kilka innych krajów mają bazy wojskowe, własnego wojskowego "centrum logistycznego" - oświadczył na konferencji prasowej w Pekinie rzecznik chińskiego MSZ Hong Lei.
Podał on jako cel tych planów współpracę w dziedzinie zwalczania terroryzmu.
Pekin określa jako zadania "centrum logistycznego", w sprawie którego toczą się rozmowy, "udzielanie pomocy chińskim okrętom prowadzącym ONZ-owskie operacje w charakterze jednostek konwojujących i w ramach pomocy humanitarnej".
Chiny i USA znów się spotkają
Jego słowa stanowią ze strony chińskiej pierwsze oficjalne potwierdzenie wypowiedzi prezydenta Dżibuti, Ismaila Omara Guelleha, który już w maju tego roku w jednym z wywiadów dla zagranicznych mediów wspomniał o rozmowach z Pekinem w sprawie "centrum logistycznego".
Dżibuti, kraj o powierzchni 23 tys. km kw., graniczy z Somalią, Etiopią i Erytreą. Położony między Zatoką Adeńską a Morzem Czerwonym, jest częścią jednego z najważniejszych szlaków handlowych, zagrożonych w ostatnich latach m.in. atakami pirackimi podejmowanymi na wodach wokół Somalii.
Chiny uczestniczą w operacjach antypirackich w tym rejonie od końca 2008 roku. Od tego czasu wysłały do tej strefy ponad 60 jednostek pływających w 21 misjach ONZ-owskich w Zatoce Adeńskiej i na wodach wokół Somalii.
Dżibuti, kraj, w którym Chiny finansują kilka inwestycji w dziedzinie infrastruktury i z którym podpisały w 2014 roku układ obronny - komentuje EFE - stanie się zapewne nowym punktem tarć ze Stanami Zjednoczonymi, USA poważnie zwiększyły bowiem swą obecność wojskową w regionie.
Autor: adso\mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: chinamil.com.cl