Dwoje wspinaczy zmarło na zboczach Mount Everestu

25.05 | W drodze na najwyższy szczyt - Mount Everest - robią się korki. Na tyle duże, że sytuacja staje się niebezpieczna. Bo nie dla wszystkich starczy chociażby dobrej pogody. (TVN24)
W tym sezonie na Mount Everest wspięło się już 330 osóbTVN24

Dwójka wspinaczy, 30-letnia Australijka oraz 35-letni Holender, zmarli z powodu choroby wysokościowej na zboczach Mount Everestu. Bilans ofiar wśród wspinaczy w tym sezonie wynosi 4 osoby – podały w niedzielę służby ratownicze Nepalu.

Himalaista holenderski Eric Arnold zmarł w piątek, a Australijka Maria Strydom w sobotę.

Doświadczeni wspinacze

Początkowo informowano, że oboje zdobyli szczyt, ale nie poradzili sobie z chorobą wysokościową podczas schodzenia z góry. Choroba ta pojawia się na wysokościach powyżej 2500 metrów n.p.m., gdzie dostępność tlenu w powietrzu, ze względu na rozrzedzenie atmosfery, jest zbyt mała jak na potrzeby organizmu ludzkiego.

Później okazało się, że Australijka nie zdołała osiągnąć szczytu i zawróciła z drogi. Wyczerpana dotarła do najwyższego obozu, gdzie spędziła noc. Zmarła podczas próby zejścia do niższego obozu następnego dnia. Towarzyszący jej mąż przeżył, ale musiał zostać odtransportowany do szpitala. W wywiadzie dla nepalskiej telewizji w styczniu tego roku pochodzący z Rotterdamu Arnold wyznał, że zdobycie najwyższego szczytu świata było jego marzeniem od dziecka. Już jako kilkulatek miał nad swoim łóżkiem wielki plakat przedstawiający Mount Everest – pisze agencja Reutera.

Ponad 250 ofiar

W obecnym sezonie, trwającym jak zawsze od marca do maja, wspiąć się na Mount Everest od strony Nepalu udało się już 330 osobom – zaznaczył w wypowiedzi dla agencji Reutera Pasang Phurba, przedstawiciel biura turystycznego Seven Summit Treks. Śmierć poniosło, łącznie z ofiarami odnotowanymi w piątek i sobotę, już czterech wspinaczy, w tym nepalski Szerpa, który spadł z wysokości 2 tys. metrów, oraz himalaista z Włoch. Od zdobycia Everestu w 1953 r. przez Nowozelandczyka Edmunda Hillary'ego i Szerpę Tenzinga Norgaya śmierć na Dachu Świata znalazło ponad 250 osób.

Autor: mart / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24