Doradca Białego Domu: USA traktują bardzo poważnie nuklearne groźby Putina

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone traktują bardzo poważnie nuklearne groźby Władimira Putina - przekazał doradca Białego Domu do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Poinformował także, że "na razie nie zaobserwowano jednak sygnałów o możliwym wykorzystaniu broni jądrowej".

Sullivan wyjaśnił, że Stany Zjednoczone zakomunikowały Rosji, że użycie takiej broni spotka się z bardzo zdecydowaną odpowiedzią USA, a NATO zintensyfikowało monitoring instalacji nuklearnych. Poinformował również, że Waszyngton przedstawi w przyszłym tygodniu kolejny pakiet pomocowy dla Ukrainy.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Odnosząc się do uszkodzenia gazociągów Nord Stream, Sullivan zastrzegł, że potrzeba jeszcze czasu, by ustalić jego przyczyny. Dodał, że Waszyngton i jego sojusznicy powinni być zaniepokojeni możliwością zaatakowania przez Rosję zachodniej infrastruktury.

Sullivan ostrzegł, że USA nałożą sankcje na wszelkie podmioty, które wspierają zabiegi Rosji dotyczące aneksji ukraińskich terytoriów. Wcześniej w piątek Putin ogłosił włączenie Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, a także obwodów chersońskiego i zaporoskiego do Federacji Rosyjskiej.

Pytany o decyzję Kijowa dotyczącą wniosku o akcesję do NATO, Sullivan odpowiedział, że najlepszym sposobem wspierania Ukrainy jest "praktyczna pomoc" na jej terytorium. Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował wcześniej, że Ukraina składa wniosek o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonym.

Autorka/Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: