Donbas jak "jaszczurczy ogon". Bez niego Ukraina wyzwoli się z uścisku Rosji?

Magazyn Horyzont. Eksperci o możliwym ataku Rosji na Ukrainę
Magazyn Horyzont. Eksperci o możliwym ataku Rosji na Ukrainę
tvn24
tvn24Ukraina jest gotowa odciąć Donbas?

- Moskwa zdaje sobie sprawę, że ustabilizowanie sytuacji na Ukrainie stanowi bezpośrednie zagrożenie dla Rosji - powiedział Aleksander Smolar, prezes Fundacji im. Stefana Batorego, w programie "Horyzont" na antenie TVN24. - W interesie Rosji jest odpuszczenie i przeczekanie - ocenił natomiast Olaf Osica, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.

Smolar ocenił, że możliwy jest atak Rosji na Ukrainę. - W żadnym wypadku nie należy tego niebezpieczeństwa bagatelizować - zaznaczył.

Dodał, że "Ukraina jest gotowa odciąć Donbas". - Ten ogon jaszczurczy. Po to, żeby nie zdestabilizował on Ukrainy i po to, żeby Ukraina mogła wyzwolić się od śmiertelnego uścisku permanentnej interwencji Rosji - podkreślił.

"Odcięcie Donbasu przez Ukrainę, to dla Rosji niebezpieczeństwo"

Zauważył jednak, że "dla Rosji to jest bardzo poważne niebezpieczeństwo". - Które oznacza konieczność finansowania tego regionu przez Rosję. Z Krymem mają kłopoty, a co dopiero na takim obszarze - stwierdził.

Osica powiedział natomiast, że "Rosja ugrzęzła na wschodzie Ukrainy". - Rosjanie, z wojskowego i technicznego punktu widzenia, dostaną jeden rozkaz i oni idą dalej na zachód Ukrainy. Ale pójście dalej wojskowo to jest wchodzenie coraz bardziej w rolę okupanta, ze wszystkimi konsekwencjami. To będzie coraz bardziej konsolidować ukraińskie społeczeństwo - ocenił.

Dodał, że "w interesie Rosji jest raczej odpuszczenie i przeczekanie". - Na Ukrainie problem jest z tym, co miało się wydarzyć, ale się nie wydarzyło - oligarchowie nie są w wiezieniu, majątków nie potracili, sytuacja gospodarcza jest katastrofalna, nie widać, żeby ten rząd i prezydent mieli pomysł, jak reformować ten kraj - zaznaczył.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: eos//gak / Źródło: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości