Świat

Trump: widzę, jak Macron zrywa z NATO

Świat


Prezydent Donald Trump skrytykował we wtorek prezydenta Emmanuela Macrona za jego słowa o "śmierci mózgu" NATO. Określił je jako "bardzo niegrzeczne" względem pozostałych sojuszników. Według niego, Francja "zrywa" z Sojuszem. Przywódca Stanów Zjednoczonych przebywa w Londynie na szczycie przywódców państw NATO.

Przywódcy 29 państw NATO spotykają się we wtorek i w środę w Londynie oraz podlondyńskim Watford, by uczcić 70. rocznicę powstania tej organizacji.

Trump krytykuje Macrona

Na wspólnej konferencji prasowej z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem prezydent USA Donald Trump powiedział o swoich obawach dotyczących członkostwa Francji w strukturach Sojuszu.

- Patrzę na niego [prezydenta Francji Emmanuela Macrona - red.] i myślę, że potrzebuje ochrony bardziej, niż ktokolwiek inny, a widzę, jak zrywa [z NATO - red.]. Więc jestem trochę zaskoczony - powiedział Trump dziennikarzom w Londynie.

Zapytany, co myśli o słowach francuskiego prezydenta, który na początku listopada w wywiadzie dla tygodnika "Economist" powiedział, że brak przywództwa ze strony USA powoduje "śmierć mózgu" NATO, Trump powiedział, że były one "bardzo obraźliwe".

- To jest bardzo mocne stwierdzenie, jednak kiedy wygłasza się takie oświadczenie, jest to bardzo, bardzo niegrzeczne stwierdzenie dla pozostałych (...) 28 krajów - mówił Trump.

Trump: Francja nie radzi sobie dobrze gospodarczo

Amerykański prezydent zapowiedział działania odwetowe w związku z wprowadzeniem przez Francję podatku od obrotów dużych firm internetowych.

- Myślę, że oni mają bardzo wysoką stopę bezrobocia we Francji. Francja w ogóle nie radzi sobie dobrze pod względem gospodarczym. Oni zaczynają opodatkowywać produkty innych ludzi, więc my ich opodatkowujemy - powiedział Trump.

Francuski rząd nałożył latem 3-procentowy podatek GAFA, który ma mieć zastosowanie do firm świadczących usługi cyfrowe z globalnymi przychodami przekraczającymi 750 mln euro rocznie i przychodami we Francji powyżej 25 mln euro rocznie. Podatek obejmie około 30 podmiotów, w tym firmy amerykańskie

"Umowa handlowa z Chinami zależy od jednej rzeczy: czy chcę ją zawrzeć"

Prezydent USA mówił w Londynie także o umowie handlowej z Chinami. Podkreślił, że być może trzeba będzie poczekać z jej zawarciem do czasu wyborów prezydenckich w USA w listopadzie 2020 roku.

- Nie, nie mam żadnego terminu. Pod pewnymi względami myślę, że lepiej jest poczekać z Chinami do wyborów. (...) Ale oni chcą zawrzeć umowę teraz, zobaczymy, czy umowa będzie dobra, czy nie. Ona musi być dobra - powiedział Trump.

Na jego słowa, oznaczające, że oddala się perspektywa szybkiego zakończenia najważniejszego obecnie sporu handlowego na świecie, negatywnie zareagowały giełdy na świecie, osłabił się także kurs chińskiego juana. Trump, który powiedział we wrześniu, że nie potrzebuje umowy przed wyborami, starał się we wtorek wywrzeć presję na Pekin. - Umowa handlowa z Chinami zależy od jednej rzeczy: czy chcę ją zawrzeć - stwierdził prezydent USA. Zapewnił, że Waszyngton "bardzo dobrze radzi sobie z Chinami" i dodał: - może być jeszcze lepiej za jednym ruchem pióra.

"Spotkanie przywódców" NATO w Londynie

Komentatorzy zwrócili uwagę, że jak na "najsilniejszy sojusz militarny w historii", jak często określane jest NATO, i tak okazały jubileusz, obchody są raczej skromne. Jak zauważają komentatorzy, świadczy o tym już sam fakt, że w oficjalnych dokumentach czy wypowiedziach nie pojawia się słowo "szczyt", lecz znacznie skromniejsze określenie "spotkanie przywódców".

Dodatkowo spotkanie przywódców będzie raczej krótkie - zacznie się we wtorek wieczorem uroczystą kolacją, którą wyda królowa Elżbieta II w Pałacu Buckingham, a następnego dnia przywódcy państw członkowskich będą przez trzy godziny obradować w Watford.

W ocenie analityków, nie należy się też spodziewać przełomowych deklaracji - przywódcy państw członkowskich mają potwierdzić zobowiązanie do kolektywnej obrony oraz zatwierdzą poczynione już uzgodnienia na temat nowego podziału obciążeń finansowych, tak aby USA płaciły mniej, a europejscy członkowie więcej.

Autor: ft, momo / Źródło: PAP, Reuters, BBC

Tagi:
Raporty: