Donald Trump chwali intelekt Władimira Putina. "Prawdopodobnie ma zły rok"

Źródło:
PAP, Fox News

Były prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ocenił we wtorkowym wywiadzie, że prezydent Rosji Władimir Putin, przywódca Chin Xi Jinping oraz przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un to "bardzo mądre" osoby. W rozmowie z Fox News wyraził opinię, że Putin ma "prawdopodobnie zły rok". Stwierdził również, że prezydent Francji Emmanuel Macron "właził Xi w d..." w czasie swej niedawnej wizyty w Pekinie.

Podczas wywiadu z gwiazdą Fox News, prawicowym dziennikarzem Tuckerem Carlsonem, Donald Trump krytykował zaangażowanie USA na Ukrainie, sugerując, że Kijów nie jest w stanie wygrać wojny. Według byłego prezydenta Ameryka obecnie "nie jest gotowa, by walczyć". - Odbudowałem nasze wojsko: nowe samoloty, nowe czołgi, nowe wszystko. Oni wzięli to wojsko, które odbudowałem, i oddali to wszystko Ukrainie - powiedział Trump.

Przychylnie odnosił się do prezydenta Rosji. - Putin? Bardzo mądry. Owszem, ma prawdopodobnie zły rok - mówił Trump. Dodał, że gdy rozmawiał z Putinem, widział, iż "on kocha Ukrainę i uważa ją za część Rosji". - Powiedziałem: nie, gdy jestem prezydentem - opowiadał były amerykański przywódca.

Trump o Xi Jinpingu: to błyskotliwy człowiek

W superlatywach odnosił się także do innych przywódców państw rywalizujących ze Stanami Zjednoczonymi. Chwalił między innymi "najwyższych lotów" intelekt Xi Jinpinga, który jego zdaniem góruje nad prezydentem Joe Bidenem.

- To są wszystko ludzie najwyższych lotów, u szczytu swoich zdolności. Prezydent Xi to błyskotliwy człowiek. Jeśli szukałbyś w całym Hollywood kogoś, kto mógłby zagrać rolę prezydenta Xi, nie znalazłbyś nikogo takiego. Ten wygląd, ten mózg, wszystko. Mieliśmy wspaniałe relacje - wspominał Trump. W podobnym tonie wypowiadał się o przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Unie.

Były prezydent komentował także niedawną wizytę prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Chinach. - Cały ten szalony świat wybucha wokół nas i Stany Zjednoczone nie mają absolutnie nic do powiedzenia. A Macron, który jest moim przyjacielem, jest w Chinach, włażąc mu [Xi - red.] w d... - ocenił Trump.

Autorka/Autor:ft//rzw

Źródło: PAP, Fox News