"Dla polskich firm będzie mnóstwo do roboty"

Aktualizacja:

- Dziś cała Libia jest wolna i dlatego gratulujemy narodowi libijskiemu, że zaczyna pierwsze dni w wolnej Libii, bez dyktatury - powiedział Radosław Sikorski, po odbyciu rozmów z nowymi władzami Libii w Trypolisie. Szef MSZ ujawnił, że przewodniczący Narodowej Rady Libijskiej przyjął zaproszenie od prezydenta Bronisława Komorowskiego do odwiedzenia Polski.

Polski minister spraw zagranicznych przybył do Trypolisu w poniedziałek. Szef MSZ odwiedzi też Bengazi. Sikorski rozmawiał z nowymi przywódcami Libii, m.in. z szefem Narodowej Rady Libijskiej Mustafą Abdelem Dżalilem i tymczasowym premierem Mahmudem Dżebrilem.

W niedzielę Libia oficjalnie proklamowała wyzwolenie państwa po 42 latach panowania Muammara Kaddafiego. Główne uroczystości odbyły się w Bengazi, gdzie w lutym rozpoczęła się rewolta i gdzie przez wiele miesięcy rezydowały władze powstańcze. Kaddafi zginął krótko po pojmaniu w czwartek. (ŚMIERĆ DYKTATORA - czytaj raport)

Sikorski był już raz z wizytą w Bengazi. 11 maja spotkał się z przywódcami powstania.

Polska oferta dla "nowej" Libii

Składając wizytę w Libii Sikorski chce wyrazić uznanie Polski dla działań Narodowej Rady Libijskiej na rzecz przejęcia kontroli nad całym terytorium kraju i przeprowadzenia reform demokratycznych.

Bardzo się cieszę, że uzyskałem zapewnienie, iż kontrakty dla polskich firm będą respektowane, że Polska cieszy się dobrą reputacją i dla polskich firm będzie mnóstwo do roboty w odbudowywaniu Libii. Radosław Sikorski

Minister zaznaczył również, że jest dumny z tego, iż polska misja medyczna pomaga rannym w wojnie w Libii wrócić do zdrowia. Ponad to polska delegacja zadeklarowała gotowość do przyjęcia na leczenie w polskich szpitalach wojskowych libijskich pacjentów poszkodowanych w konflikcie. Polska mogłaby w szybkim tempie przyjąć około 20 Libijczyków.

Wymierne korzyści

Sikorskiemu w podróży do Libii towarzyszą przedstawiciele branży petrochemicznej oraz budowlanej. Polskie przedsiębiorstwa są zainteresowane m.in. poszukiwaniami i eksploatacją złóż ropy naftowej oraz gazu, sektorem petrochemicznym, projektami związanymi z infrastrukturą portową, drogową, komunalną.

- Bardzo się też cieszę, że uzyskałem zapewnienie, że kontrakty dla polskich firm będą respektowane, że Polska cieszy się dobrą reputacją i dla polskich firm będzie mnóstwo do roboty w odbudowywaniu Libii - mówił Sikorski.

Libijczykom zaproponowano też misję studyjną dla przedstawicieli libijskich struktur wojskowych w celu zapoznania się z polskim potencjałem eksportowym i szkoleniowym - szkolenia mogłyby objąć pilotów, saperów i oficerów marynarki wojennej.

Ponadto strona polska zaprosiła Libijczyków na konferencję poświęconą współpracy UE m.in. z Afryką Północną w kontekście tzw. arabskiej wiosny. Konferencja ta ma się odbyć w Warszawie 2 grudnia.

Źródło: PAP