Dialog USA z Chinami. "Nie rozwiążemy wszystkich problemów na jednym spotkaniu"


Stany Zjednoczone i Chiny nie rozwiążą wszystkich kwestii spornych w najbliższym czasie, ale powinny działać na rzecz poprawy wzajemnych relacji - powiedział wiceprezydent USA Joe Biden, otwierając spotkanie w ramach corocznego dialogu obu krajów.

- Nie rozwiążemy wszystkich problemów na jednym spotkaniu (...), ale musimy dążyć do wypracowania ich rozwiązań - mówił Biden w Waszyngtonie. Minister finansów Jack Lew oświadczył z kolei, że USA są głęboko zaniepokojone szpiegostwem gospodarczym prowadzonym w internecie na zlecenie obcych państw. Zapowiedział, że USA zamierzają poruszyć ten temat w rozmowach z Chinami. - We wspólnym interesie Stanów Zjednoczonych i Chin jest zapewnienie, by internet nadal napędzał wzrost i dobrobyt na świecie. Chcemy te sprawy omówić dokładniej - podkreślił Lew. Szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry powiedział, że czeka na "bardzo szczere" rozmowy o cyberbezpieczeństwie, wolności w internecie i prawach człowieka.

Globalna rywalizacja

Waszyngton wielokrotnie wyrażał zaniepokojenie ekspansją Chin w akwenie Morza Południowochińskiego. Ponadto w ostatnich miesiącach dochodziło do zmasowanych ataków na rządowe komputery USA, za które amerykańskie władze obwiniają hakerów w Chinach. Chińska wicepremier Liu Yandong oświadczyła, że Pekin i Waszyngton są w stanie poradzić sobie z dzielącymi je kwestiami, jeśli jednocześnie będą uwzględniały nawzajem swoje kluczowe interesy.

Inny wicepremier Chin Wang Yang podkreślił, że Państwo Środka i USA powinny unikać "dawnych ścieżek konfrontacji" i dążyć do dalszej poprawy relacji. Żadnej ze stron nie stać na brak współpracy i "całkowitą konfrontację" - dodał. - Uważamy, że kwestia cyberbezpieczeństwa jest bardzo ważna. Będziemy współpracować z USA i innymi krajami w duchu otwartości, aby właściwie odpowiedzieć na te kwestie - przekazał doradca chińskiego rządu Yang Jiechi. Siódme amerykańsko-chińskie spotkanie w ramach "Dialogu strategicznego i ekonomicznego" potrwa do środy.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości