Demencja 18. gospodarką świata

 
Obrazowanie rezonansu magnetycznego mózgu osoby z Alzheimerem i osoby zdrowej (P)NASA

Gdyby straty powodowane przez otępienie były krajem, miałby on 18. co do wielkości gospodarkę świata - wyliczają szwedzcy i brytyjscy naukowcy. W tym roku demencja będzie kosztowała światowe gospodarki ponad 388 miliardów funtów, czyli około 1 proc. światowego PKB.

Publikacja badań przeprowadzonych przez Karolinska Institute w Szwecji i King's Collega w Londynie zbiega się w czasie z obchodzonym 21 września World Alzheimer's Day.

Demencja razy trzy

Naukowcy uważają, że liczba ludzi cierpiących na otępienie podwoi się do 2030 roku i potroi do 2050. - To jest sygnał alarmowy, że choroba Alzheimera i inne demencje są przyczyną największego zdrowotnego i społecznego kryzysu XXI wieku - powiedziała dr Daisy Acosta, szefowa Alzheimer's Disease International (ADI).

Jej zdaniem światowe rządy nie są przygotowane na skutki spowodowane przez choroby związane z otępieniem. Z opublikowanych właśnie badań wynika, że choć demencje są jednymi z najbardziej kosztownych chorób, na badania nad nimi przeznacza się znacznie mniej pieniędzy niż na inne poważne choroby.

Naukowcy rekomendują stworzenie długoterminowego programu walki z demencją i jednocześnie chwalą działania podjęte juz we Francji, Australii i Wielkiej Brytanii.

Źródło: skynews.com

Źródło zdjęcia głównego: NASA